Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > W

Witamina B6 (pirydoksyna)

Witamina B6 bierze udział w przemianie aminokwasów, ułatwia ich rozkład, przemianę tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny, wpływa na ciśnienie krwi, pracę (...)

więcej

Witamina B7

patrz: biotyna

Witamina C ( kwas askorbinowy )

Witamina C wpływa na wytwarzanie i zachowywanie kolagenu, ułatwia gojenie się ran, złamań, hamuje tworzenie się sińców, powstawania krwotoków, krwawień dziąseł, podnosi odporność na zakażenia, uszkodzenia oraz na choroby, szczególnie w okresach przeciążenia (...)

więcej

Witamina D (kalcyferol)

Witaminę D w organizmie człowieka można zaliczyć do witamin lub prohormonów. Przekształcenie w organizmie człowieka prowitaminy D w prewitaminę zachodzi przez działanie zakresu promieniowania świetlnego długości 290-315 nm, jest to promieniowanie UVB. Nie istnieje niebezpieczeństwo (...)

więcej

Witamina E (tokoferol)

Witaminę tą stosuje się głównie jako dodatek do żywności (E306 ). Jest przeciwutleniaczem występującym w komórkach. Dla człowieka najistotniejszą rolę pełni α-tokoferol. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Wspomaga (...)

więcej

Witamina K

Witamina K pomaga utrzymać prawidłową krzepliwość, zmniejsza nadmierne krwawienia miesiączkowe, odgrywa zasadniczą rolę w gospodarce wapniowej i mineralizacji tkanek, jak również hamuje rozwój raka piersi, jajnika, okrężnicy, wątroby czy nerek. Niedobór: -słaba (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6 7