Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > M

Magnez (Mg)

Jest niezbędny w organizmie człowieka do działania około 80 enzymów i aktywacji witaminy B1. Utrzymuje potencjał elektryczny komórek nerwowych i mięśniowych. Bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych a zwłaszcza w utrzymaniu prawidłowego rytmu pracy serca oraz w (...)

więcej

Makroelement

Składnik mineralny, którego zawartość w organizmie jest większa niż 0,01%, a dzienne zapotrzebowanie większe niż 100 mg. Makroelementy to wapń, fosfor, magnez, chlor, potas, siarka, sód.

Maltoza

Dwucukier mniej słodki od sacharozy, zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy połączonych wiązaniem glikozydowym.

Małopłytkowość

Trombopenia, skaza krwotoczna. Niedobór płytek krwi (trombocytów), który w efekcie powoduje powstanie zaburzeń krzepnięcia krwi. W wyniku niedoboru płytek śledziona staje się znacznie powiększona, jak również wzrasta liczba megakarioblastów oraz (...)

więcej

Mangan (Mn)

Mangan jest pierwiastkiem niezbędnym w zachowaniu prawidłowej struktury kości, procesach rozrodu, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział w tworzeniu enzymów. W wysokich dawkach jest toksyczny, ale przedawkowanie za pośrednictwem żywości. Źródła: - kiełki (...)

więcej

Mangan (Mn)

Mangan jest pierwiastkiem niezbędnym w zachowaniu prawidłowej struktury kości, procesach rozrodu, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział w tworzeniu enzymów. W wysokich dawkach jest toksyczny, ale przedawkowanie za pośrednictwem żywości. Źródła (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4