Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Z

Zachowania żywieniowe

Działania i sposoby postępowania, które bezpośrednio wiążą się z zaspokajaniem potrzeb żywieniowych.

Zakażenia pokarmowe

Choroba wywołana obecnością bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym człowieka.

Zalecany poziom spożycia

Ilość danego składnika w całodziennej diecie, która pokrywa zapotrzebowanie oraz rezerwy danej grupy osób.

Zalecenia żywieniowe

Bazujące na ocenie stanu zdrowia propozycje zmian w sposobie i ilości spożywania pokarmów mające na celu poprawę stanu odżywiania i ochrony zdrowia.

Zapalenie wątroby

Przewlekła i postępująca choroba wątroby. Może prowadzić do rozwoju marskości i niewydolności. Leczy się farmakologicznie, uwzględniając lekkostrawną dietę.

Zaparcie

Utrudnione, zbyt rzadkie oddawanie stolca. Przyczyną może być dieta uboga w błonnik. Zaparcie może być też wywołane przyczynami mechanicznymi (niedrożność jelit), toksycznymi (zatrucie ołowiem, arsenem), czynnościowymi (zaparcia atoniczne u osób starszych i obłożnie chorych).

Strona: 1 2 3