Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > W

Witamina B1 (tiamina)

Odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego, głównie w przemianie węglowodanów, działa synergicznie z tyroksyną i insuliną, pobudza wydzielanie hormonów gonadotropowych. Tiamina przyspiesza gojenie się ran oraz  uśmierza (...)

więcej

Witamina B12

patrz: Kobalamina

Witamina B13 (kwas orotowy)

Witamina rozpuszczalna w wodzie. Bierze udział w metabolizmie kwasu foliowego i witaminy B12. Ma działanie obniżające stężenie cholesterolu we krwi, ochronne na miąższ wątroby jak również odtruwające. Zapobiega stłuszczeniu wątroby, ochrania wątrobę przed toksynami co ułatwia jej (...)

więcej

Witamina B2

patrz: ryboflawina

Witamina B3 (kwas nikotynowy, niacyna, witamina PP )

Niacyna jest znana niekiedy jako witamina PP. Może być ona, w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, produkowana w organizmie z podstawowego aminokwasu, tryptofanu.  Należy również pamiętać, że tryptofan należy do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które (...)

więcej

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Niezbędna do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów, przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i poprawia stan układu (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6 7