Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > H

Haluksy

Paluch koślawy. Jest to deformacja stopy poprzez odchylenie się koście śródstopia do środka stopy a przy tym także dużego palucha do środka. Przy haluksach często występuje płaskostopie poprzeczne. Leczenie odbywa się głównie poprzez stosowanie leków przeciwzapalnych, (...)

HDL

Dobry cholesterol, przeciwdziała miażdżycy.

Hematolog

Specjalista w zakresie nauki zajmującej się krwią, jej składem, właściwościami, funkcjami chorobami krwi.

Hematologia

Dziedzina medycyny obejmująca swoim zakresem schorzenia układu krążenia oraz krwi. W miarę rozwoju powstała także dziedzina transfuzjologii, która zajmuje się przetaczaniem krwi jak również preparatów krwiopochodnych. Dalszy rozwój obejmuje immunologię i serologię, (...)

Hemoglobina glikolowa (HbA1c)

Parametr, który pozwala lekarzowi ocenić ostatnie 3 miesiące leczenia cukrzycy, pożądany zakres HbA1c ≤ 7%, jest to „scukrzony” odsetek hemoglobiny całkowitej.

Hemoroidy

Żylaki odbytu bądź inaczej guzki krwawnicze powstałe w wyniku poszerzenia się żył znajdujących się w końcowej części odbytnicy. Guzki mogą być zewnętrzne jak i wewnętrzne, podstawowym objawem obecności hemoroidów jest sporadyczne krwawienie, może pojawiać się ból oraz swędzenie. (...)

Strona: 1 2 3