Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > N

Nadciśnienie tętnicze

Choroba układu krążenia charakteryzująca się stale podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi. Niekorzystny wpływ nadciśnienia tętniczego to powstawanie wtórnych zmian narządów w obrębie serca, mózgu i nerek. Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze pierwotne (90% (...)

Nadczynność tarczycy

Stan chorobowy związany z nadmierna produkcją hormonów tarczycy. Cechy charakterystyczne tej choroby to : przyspieszona przemiana materii, zwiększona potliwość, kołatanie serca, uczucie osłabienia.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy - jest to stan chorobowy, którego powodem jest nadmierna produkcja hormonów tarczycy. Objawy mogą być różnorodne, między innymi: nadpobudliwość, zwiększona potliwość, wilgotna skóra, drżenie rąk, nasilony apetyt, duszności, ogólne (...)

Nadwaga

Masa ciała, dla której wskaźnik BMI mieści się w przedziale od 25 do 29,9. Spowodowana jest dostarczaniem zbyt dużej ilości pożywienia do organizmu, a co za tym idzie gromadzeniu się dużych ilość tłuszczu.

Nasycone kwasy tłuszczowe

Kwasy które nie zawierają podwójnych wiązań w cząsteczce. Przykładem nasyconych kwasów tłuszczowych jest kwas masłowy. Wyróżniamy kwasy jednonienasycone i wielonienasycone. Te drugie nie są pożądane w żywności, gdyż oddziałują niekorzystnie na organizm.

Nefrolog

Zajmuje się badaniem budowy nerek, ich fizjologią i patologią.

Strona: 1 2 3 4