Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > W

Włośnica

Ciężka choroba pasożytnicza, spowodowana zarażeniem człowieka lub zwierzęcia włośniem krętym. Do zarażenia dochodzi przez zjedzenie zarażonego mięsa. Standardowe gotowanie mięsa nie chroni przed zarażeniem. Nie jest możliwe zarażenie od chorej osoby.

Wolne Kwasy Tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe uwolnione z triacylogliceroli w wyniku hydrolizy enzymatycznej. W krwiobiegu wolne kwasy tłuszczowe krążą luźno związane z albuminami. Wolne kwasy tłuszczowe obecne są również w zjełczałych tłuszczach, gdzie podlegają dalszym przemianom do aldehydów i ketonów.

Wskaźnik P/S

Odgrywa on rolę u chorych na miażdżycę i choroby układu krążenia. Jest to stosunek zawartości w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do kwasów nasyconych.

Wskaźniki antropometryczne

Wskaźniki, które uzyskuje się na podstawie pomiarów wzrostu, masy, obwodu ramienia, grubości fałdów skórno - tłuszczowych. Wykorzystane w ocenie stanu odżywiania.

Współczynnik oddechowy

Stosunek objętości zużytego tlenu do objętości wydalonego dwutlenku węgla. Wykorzystywany w kalorymetrii.

Współczynnik strawności

Ilość strawionych białek, tłuszczów i węglowodanów zawartych w pożywieniu. Określony na podstawie badań bilansowych. Dzieli się na pozorny i rzeczywisty.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7