Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > W

Wady żywieniowe

Zaburzenia prowadzące do nieprawidłowego dostarczania składników odżywczych do ustroju. Wady żywieniowe możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne.  Przyczyny wad pierwotnych: niedobory jakościowe (jest przyczyną braku niezbędnych pierwiastków lub witamin), (...)

więcej

Wanad (V)

Wanad znajduje się w otoczeniu i pożywieniu człowieka, jest on niezbędnym pierwiastkiem śladowym. Znajduje się w centrach aktywnych enzymów przemiany glukozy i innych węglowodanów. Zapobiega chorobom serca, hamuje powstawanie cholesterolu we krwi. Obniża stężenie cukru we krwi (...)

więcej

Wapń (Ca)

Jest niezbędnym minerałem, makroelement, pierwiastek budulcowy i regulacyjny w organizmie. W organizmie człowieka znajduje się około 1000 gramów wapnia. Wapń wchodzi w skład materiału budulcowego kości i zębów. Konieczny do działania wielu hormonów, bierze udział w (...)

więcej

Wartość energetyczna żywności

Jest to ilość energii jaką można przyswoić z żywności. Mierzona jest w kilokaloriach. Określana jest najczęściej dla 100 g części jadalnych lub produktu handlowego.

WBC (leukocyty)

Krwinki białe, podwyższoną liczbę krwinek białych stwierdza się przeważnie w zakażeniach bakteryjnych i chorobach krwi (białaczka); z kolei obniżona ich liczba może świadczyć o uszkodzeniu szpiku kostnego i zakażeniach wirusowych. W skład leukocytów wchodzą: GRA (granulocyty), LYM (...)

więcej

Weganizm

Odmiana wegeterianizmu, odrzucająca nie tylko mięso, ale i produkty pochodzenia zwierzęcego (np. jaja, nabiał, miód, żelatynę) jak również odrzucenie wszelkich dóbr i korzyści mogących mieć źródło w cierpieniu zwierząt (np. kosmetyków testowanych na (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6 7