Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > P

Patulina

Mykotoksyna pleśniowa owoców, powstająca najczęściej przy ich stłuczeniu, a także w wyniku gnicia. Występuje nie tylko w samych owocach ale również w ich przetworach. Wytwarzana przez niektóre szczepy pleśni z rodzaju Aspergillus i Penicilium.

Pediatra

Specjalista w zakresie rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci, zajmuje się ich fizjologią, chorobami i ich leczeniem.

Pektyny

Mieszanina węglowodanów, występuje w ścianach komórkowych wielu roślin. Pektyny są ogólnie polisacharydami i oligosacharydami o różnym składzie. Są to przede wszystkim wielocukrowce roślinne składające się z jednostek kwasu D-galakturonowego połączonych ze sobą (...)

więcej

Perystaltyka

Rytmiczne skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego mające na celu przesuwanie pokarmu wzdłuż układu pokarmowego.

Pęcherze

Większość pęcherzy powstaje na skutek tarcia przy powtarzających się obciążeniach albo przy noszeniu za ciasnych lub uszkodzonych części garderoby i butów. Na skutek tarcia górna warstwa skóry ulega przesunięciu względem dolnej, aż w końcu oddzielają (...)

więcej

Piramida żywieniowa

Zasady prawidłowego żywienia określa się w postaci tzw. piramidy żywieniowej. Jej podstawę tworzy wysiłek fizyczny - codzienna aktywność fizyczna przeciwdziała rozwojowi nadwagi i otyłości. Podstawą diety powinny być produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6 7