Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Lekko zasadowa wydzielina trzustki, jeden z soków trawiennych. Składa się przede wszystkim z wody, wodorowęglanów, elektrolitów oraz enzymów trawiennych (niektóre w postaci nieaktywnych proenzymów) tj: lipaza, trypsyna, chymotrypsyna, amylaza, (...)
Związek chemiczny, silnie toksyczny glikozyd. W znacznym stężeniu występuje w pędach roślin psiankowatych. Znajduje się ona w największym stężeniu w owocach ziemniaka oraz w niedojrzałych pomidorach. Spożycie znaczących ilości solaniny może spowodować poważne problemy żołądkowe.
Jest jednym z głównych składników płynów ustrojowych tj. soków trawiennych, krwi itd. Reguluje gospodarkę wodną w organizmie oraz równowagę kwasowo – zasadową, dzięki temu zapewnia napięcie tkanek, jędrność naszej skóry. Wpływa na prawidłowe (...)
Inaczej chlorek sodu. Stosowana do nadawania smaku pokarmom oraz jako dodatek funkcjonalny i czynnik bakteriostatyczny. Nadmiar prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz innych schorzeń.
Pozwala mierzyć objętość oraz przepływ powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Jest niezbędna do rozpoznania i leczenia chorób układu oddechowego. Badanie jest szczególnie ważne w przypadku diagnostyki i kontroli astmy i przewlekłej (...)
Kulturowo i społecznie znormalizowany zespół zachowań związanych z wyborem pożywienia i jego przygotowaniem oraz konsumpcją w posiłkach. Ocena sposobu żywienia obejmuje określenie: ile, czego, jak często i w jakiej postaci człowiek lub grupa ludzi spożywa w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca.