Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Hormon pełniący funkcję m.in. ważnego neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym i w układzie pokarmowym. Wytwarzany w mózgu z aminokwasu tryptofanu, zmniejsza łaknienie na produkty obfitujące w węglowodany i wywołuje senność.
Wchodzi w skład dwóch aminokwasów – metioniny i cysteiny oraz wielu innych związków o dużym znaczeniu biologicznym takich jak np. witamin, glutation, koenzym A, insulina, tiamina itp. Siarka odpowiada za stan włosów, skóry, paznokci, sprawne (...)
Substancja chemiczna dostarczana do organizmu poprzez pokarm, który dostaje się do niego poprzez układ trawienny i wydobywany jest z niego w procesie trawienia. Elementy produktów spożywczych są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżniamy składniki (...)
Substancja zawarta w żywności oddziałująca pozytywnie lub negatywnie na organizm po wchłonięciu do niego.
Składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie organizmu, obecne pod postacią różnych związków mineralnych. Wchodzą w skład struktur organizmu a także biorą udział w ważnych procesach metabolicznych. W zależności od ich zawartości w organizmie wyróżniamy mikroelementy (...)
Substancje chemiczne wprowadzane do organizmu z pokarmem, są potrzebne do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Do składników odżywczych zaliczamy między innymi białka, węglowodany, witaminy, tłuszcze, sole mineralne oraz woda. Podstawowe funkcje to regulacja procesów (...)