Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > S

Skrobia

Węglowodan, najważniejszy polisacharyd zapasowy dla roślin. Jest magazynowany w nasionach, owocach, korzeniach. Najwięcej skrobi znajduje się w bulwach ziemniaków i ziarnach zbóż.

Skrobia modyfikowana

Skrobia która pod wpływem zmian chemicznych, fizycznych lub enzymatycznych posiada inne cechy funkcjonalne. Stosowana jest jako zamiennik tłuszczu, wypełniacz, czynnik żelujący lub zagęszczający.

Słodkość

Właściwość czynnych substancji (głównie mono i disacharydów) lub zawierających je produktów żywnościowych do pobudzania receptorów w jamie ustnej i wywoływania odczucia smaku słodkiego. Słodkość różnych substancji wyraża się w odniesieniu do sacharozy.

Słodzik

Preparat słodszy od sacharozy. Służy do słodzenia napojów i pokarmów.

Smakowitość

Kompleksowe wrażenie odbierane przez zmysły powonienia i smaku oraz powierzchnię jamy ustnej. Smakowitość wiąże się z takimi cechami pokarmów jak: smak, zapach, konsystencja i temperatura.

Sok jelitowy

Lekko zasadowa wydzielina gruczołów jelita cienkiego, zawierający enzymy pochodzące z komórek złuszczonej błony śluzowej tj: amylaza jelitowa, lipaza jelitowa, enterokinaza, aminopeptydazy, dipeptydazy, disacharydazy, nukleazy. Wydzielanie soku jelitowego jest pobudzane przez (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6