Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Węglowodan, najważniejszy polisacharyd zapasowy dla roślin. Jest magazynowany w nasionach, owocach, korzeniach. Najwięcej skrobi znajduje się w bulwach ziemniaków i ziarnach zbóż.
Skrobia która pod wpływem zmian chemicznych, fizycznych lub enzymatycznych posiada inne cechy funkcjonalne. Stosowana jest jako zamiennik tłuszczu, wypełniacz, czynnik żelujący lub zagęszczający.
Właściwość czynnych substancji (głównie mono i disacharydów) lub zawierających je produktów żywnościowych do pobudzania receptorów w jamie ustnej i wywoływania odczucia smaku słodkiego. Słodkość różnych substancji wyraża się w odniesieniu do sacharozy.
Preparat słodszy od sacharozy. Służy do słodzenia napojów i pokarmów.
Kompleksowe wrażenie odbierane przez zmysły powonienia i smaku oraz powierzchnię jamy ustnej. Smakowitość wiąże się z takimi cechami pokarmów jak: smak, zapach, konsystencja i temperatura.
Lekko zasadowa wydzielina gruczołów jelita cienkiego, zawierający enzymy pochodzące z komórek złuszczonej błony śluzowej tj: amylaza jelitowa, lipaza jelitowa, enterokinaza, aminopeptydazy, dipeptydazy, disacharydazy, nukleazy. Wydzielanie soku jelitowego jest pobudzane przez (...)