Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Dwucukier złożony z glukozy i fruktozy, połączony wiązaniami glikozydowymi.
Związki organiczne - wielowodorotlenowe alkohole składające się z węgla, wodoru i tlenu, w których stosunek wodoru do tlenu jest taki sam jak w wodzie, czyli 2:1. Znajdują się we wszystkich powszechnie występujących roślinach: zbożach, ziemniakach, roślinach strączkowych, owocach, a (...)
Sztuczny środek słodzący. Sacharyna jest ok. 300 do 500 razy słodsza od cukru, nie posiada wartości odżywczych (nie jest trawiona przez organizm człowieka). Znajduje zastosowanie przy produkcji napojów, deserów, gum do żucia i produktów dla diabetyków.
Choroba zakaźna układu pokarmowego, spowodowana zakażeniem bakterią (pałeczką) chorobotwórczą z grupy o nazwie Salmonella. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową po spożyciu pokarmów zawierających bakterię salmonelli, po około 12-24 godzinach dochodzi do wystąpienia pierwszych (...)
Związki chemiczne pochodzenia roślinnego. Znajdują się w między innymi w szpinaku, burakach, szparagach. Po wniknięciu do krwiobiegu mogą powodować hemolizę erytrocytów. Zaliczają się do tzw. substancji antyodżywczych.
Selen jest pierwiastkiem niezbędnym choć jego rola w ustroju ludzkim nie jest jeszcze dobrze poznana. Selen chroni nasz układ odpornościowy, broniąc nas przed wirusami i bakteriami. Działa też przeciwzapalne, dlatego wspomaga leczenie niektórych przewlekłych schorzeń, jak toczeń (...)