Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > P

Pleśniawki

Pleśniawki wywołują drożdżaki. Choroba ta występuje częściej u niemowląt, mniej więcej od pierwszego tygodnia życia, rzadziej u dorosłych – u nich przede wszystkim przy osłabionej odporności lub cukrzycy.

PLT (trombocyty)

Płytki krwi, odgrywają rolę w procesie krzepnięcia krwi. Spadek liczby płytek krwi może prowadzić do krwawień, natomiast ich wzrost może wywoływać zakrzepy naczyniowe. Wskaźniki pochodne: PDW, MPV.

Poliole

Alkohole pochodzące z cukrów prostych. Wykorzystywane jako substancje słodzące.

Polisacharydy

Wielocukry, czyli polisacharydy, są to węglowodany złożone. Powstają  przez połączenie kilku cząsteczek jednocukrów. Nie rozpuszczają się w wodzie, nie są substancjami krystalicznymi oraz nie maja słodkiego smaku. Cukry złożone zaopatrują nasz organizm w energię o dużej jakości (...)

więcej

Pomiar cholesterolu we krwi

Dostarcza pierwszych informacji dotyczących metabolizmu tłuszczowego w organizmie. Zastosowanie: u diabetyków, jak i u osób o normalnym poziomie cukru, do samokontroli, do wczesnego rozpoznawania miażdżycy naczyń, do kontroli przy leczeniu lekami obniżającymi poziom (...)

więcej

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Jest to bardzo ważne badanie pozwalające ocenić ryzyko zagrożenia jaskrą. Do badania ciśnienia w oku służą tonometry. Prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego: norma - od 9 do 21 mmHG, średnio - 15 mmHg. Ciśnienie wewnątrzgałkowe nie jest jedynym czynnikiem określającym występowanie (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6 7