Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Środki spożywcze, przeznaczone dla osób chorych. Ich skład i przygotowanie różni się od podobnych artykułów spożywczych przeznaczonych dla osób zdrowych.
Źródła błonnika o bardzo dużym stężeniu, mogą występować w postaci tabletek, proszków lub oczyszczonych otrębów. Stosuje się w terapiach odchudzających.
Są to żywe mikroorganizmy mające dobroczynne działanie dla układu pokarmowego naszego organizmu. W tym celu najczęściej używane są pałeczki kwasu mlekowego lub bifidobakterie. Według definicji WHO probiotyki to żywe organizmy, które podane w odpowiedniej dawce przynoszą korzystny (...)
Środek spożywczy zawierający bakterie chorobotwórcze lub substancje szkodliwe. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Produkty spożywcze w których ilość pierwiastków zasadotwórczych (np. wapń, sód, potas, magnez) jest większa od ilości pierwiastków kwasotwórczych. Do takich produktów zaliczamy mleko, warzywa, owoce.
Produkty spożywcze, w których ilość pierwiastków kwasotwórczych (np. fosfor, siarka, chlor) jest większa od ilości pierwiastków zasadotwórczych. Do takich produktów zaliczamy mięso, drób, ryby, jaja, przetwory zbożowe, sery.