Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Antocyjany są barwnikami rozpuszczalnymi w wodzie, nadają atrakcyjną barwę czerwoną, fioletową i niebieską wielu kwiatom, warzywom i owocom. Barwa ich zależy od pH. W środowisku silnie kwaśnym są najbardziej czerwone, a gdy pH wzrasta stają się niebieskie. Antocyjany występują prawie we (...)
Biologiczna nauka porównawcza o człowieku, jego pochodzeniu (antropogeneza), rozwoju osobniczym i rodowym oraz zróżnicowaniu rasowym.
Związki chemiczne posiadające możliwość neutralizowania wolnych rodników. Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, które pozbawione jednego albo więcej elektronów powoduje to, że są wyjątkowo niestabilne. Błyskawicznie wchodzą w reakcje z cząsteczkami w zdrowych tkankach i (...)
Związki chemiczne podobne do witamin pod względem składu i struktury, nie spełniające jej funkcji, blokujące ich biologiczne wykorzystanie przez organizm i mogące wywołać objawy ich niedoboru. Antywitaminą jest np. galaktoflawina dla witaminy B2.
Chemiczne substancje o właściwościach aromatyzujących, dozwolone do stosowania w produkcji żywności, w celu nadania jej zapachu lub smaku. Rozróżnia się aromaty: naturalne, identyczne z naturalnymi oraz syntetyczne.