Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > A

Antocyjany

Antocyjany są barwnikami rozpuszczalnymi w wodzie, nadają atrakcyjną barwę czerwoną, fioletową i niebieską wielu kwiatom, warzywom i owocom. Barwa ich zależy od pH. W środowisku silnie kwaśnym są najbardziej czerwone, a gdy pH wzrasta stają się niebieskie. Antocyjany występują prawie we (...)

więcej

Antropologia

Biologiczna nauka porównawcza o człowieku, jego pochodzeniu (antropogeneza), rozwoju osobniczym i rodowym oraz zróżnicowaniu rasowym.  

Antyoksydanty

Związki chemiczne posiadające możliwość neutralizowania wolnych rodników. Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, które pozbawione jednego albo więcej elektronów powoduje to, że są wyjątkowo niestabilne. Błyskawicznie wchodzą w reakcje z cząsteczkami w zdrowych tkankach i (...)

więcej

Antywitaminy

Związki chemiczne podobne do witamin pod względem składu i struktury, nie spełniające jej funkcji, blokujące ich biologiczne wykorzystanie przez organizm i mogące wywołać objawy ich niedoboru. Antywitaminą jest np. galaktoflawina dla witaminy B2.

Aromaty

Chemiczne substancje o właściwościach aromatyzujących, dozwolone do stosowania w produkcji żywności, w celu nadania jej zapachu lub smaku. Rozróżnia się aromaty: naturalne, identyczne z naturalnymi oraz syntetyczne.

Aspartam

Syntetyczny środek używany jako środek słodzący w produktach spożywczych. Aspartam jest znacznie słodszy od sacharozy, przy czym jego kaloryczność jest niemal równa zeru. Z tego względu jest często używany w miejsce cukru przez diabetyków, w napojach niskokalorycznych i gumach (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6