Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > A

Aminotransferazy

Transaminazy. Enzymy odpowiedzialne za przeniesienie grupy aminowej z aminokwasów na alfa-ketokwasy oraz za usuwanie nadmiaru azotu z organizmu. Znaczenie diagnostyczne mają głównie aminotransferaza alaninowa (AlAT) oraz aminotransferaza asparaginianowa (AspAT). Diagnostyka (...)

więcej

AMYL (amylaza)

Enzym, którego stężenie wzrasta w surowicy krwi i w moczu w przypadku zapalenia trzustki i ślinianek.

Amylaza

Enzym amylolityczny obecny w ślinie oraz w soku trzustkowym.

Anabolizm

Proces budowy związków złożonych ze związków prostszych, zachodzący w organizmach żywych. Procesy anaboliczne wymagają dostarczenia energii w postaci ATP. Anabolizm węglowodanów obejmuje syntezę glikogenu z glukozy, anabolizm białek: syntezę białek z aminokwasów, (...)

więcej

Anemia (Niedokrwistość)

Choroba objawiająca się niedostateczną ilością hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Powoduje zbyt małe dostarczenie tlenu do komórek. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub żywieniowymi (niedobór żelaza, folianów, kobalamin).

Anoreksja

Zaburzenie psychiczne polegające na drastycznym ograniczaniu jedzenia. Choroba najczęściej dotyka dziewczęta i młode kobiety, ale coraz częściej i chłopców. Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Nieleczona (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5 6