Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > K

Kofeina

Zasadowy związek organiczny pochodzenia roślinnego. Możliwe jest otrzymywanie go w sposób syntetyczny. Jest stymulatorem dodawanym między innymi do coli. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, rozszerza naczynia mózgowe i wieńcowe, przyśpieszając procesy myślenia.

Kolagen

Główne białko tkanki łącznej. Występuje w narządach wewnętrznych i skórze jak również w chrząstkach i kościach. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, z wiekiem jest go mniej w organizmie, co powoduje powstawanie zmarszczek na skórze. Powszechnie (...)

więcej

Konserwanty

Związek chemiczny (lub mieszanina związków chemicznych), które powodują przedłużenie przydatności do spożycia lub trwałości produktów spożywczych i przemysłowych. Najczęściej konserwanty dodawane są do żywności to: benzoesan sodu, kwas askorbinowy, azotyn sodu. (...)

więcej

Kortyzol

Naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez korę nadnerczy. Odgrywa rolę w metabolizmie węglowodanów i białek.

Koszenila, Karmin

Jest barwnikiem otrzymanym z  żeńskich form mszycy o nazwie koszenila które żerują na kaktusach z rodzaju Opuncja, otrzymuje się je z ciała i jaj owadów. Głównym składnikiem koszenili jest kwas karminowy (karmin), który jest rozpuszczalny w wodzie. Jest (...)

więcej

Krzem (Si)

Krzem jest niezbędnym składnikiem  ludzkiego organizmu. Występuje głównie w tkance łącznej dlatego jest  odpowiedzialny za elastyczność i odporność tkanek i mięśni. Krzem korzystnie oddziałuje na naczynia włosowate – uszczelniając je, usuwa z komórek substancje (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5