Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > K

Kilokaloria (kcal)

Kilokaloria określa ilość energii, którą przyswaja organizm po spożyciu danego produktu (spalanie 1g węglowodanów-4 kcal, 1g białka-4 kcal, tłuszczu-9 kcal).

Kobalamina

Inaczej witamina B12, cyjanokobalamina. Witamina rozpuszczalna w wodzie. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych komórek krwi, tworzeniu materiału genetycznego (synteza DNA i RNA), uczestniczy w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów, prawidłowym funkcjonowaniu (...)

więcej

Kobalt (Co)

Kobalt wchodzi w skład witaminy B12 (kobalaminy), jest ważny w procesie wytwarzania czerwonych krwinek. Aktywuje niektóre enzymy. Niestety gospodarka kobaltem nie jest jeszcze dobrze poznana. Przy niedoborze kobaltu może wystąpić anemia, ale zdarza się on rzadko, najczęściej występuje (...)

więcej

Koenzym

Małocząsteczkowy, niebiałkowy związek organiczny decydujący o aktywności katalitycznej pewnych enzymów. Bierze udział w reakcjach przez oddawanie lub przyłączanie pewnych reagentów (atomów, grup atomów lub elektronów). Pozostaje luźno związany z właściwym (...)

więcej

Koenzym A

Związek organiczny powstający w organizmie z adenozynotrifosforanu, pantotenianu oraz beta merkaptoetyloaminy, służący jako przenośnik grup acylowych. Uczestniczy w przemianie tlenowej sacharydów w cyklu Krebsa, w syntezie kwasów tłuszczowych oraz w syntezie steroidów.

KoenzymQ (Ubichinon)

Organiczny związek chemiczny z grupy chinonów, występujący w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych. Jest odpowiedzialny za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Stosowany jako suplement diety w leczeniu zaburzeń metabolizmu, migren, raka, chorób (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5