Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > B

Biotyna

Inaczej witamina H. Witamina rozpuszczalna w wodzie. Witamina ta bierze udział  w wielu ważnych reakcjach biochemicznych, np. w procesie tworzenia glukozy (glukoneogeneza), w syntezie kwasów tłuszczowych. Biotyna wspomaga również funkcję tarczycy, przemianę dwutlenku (...)

więcej

Błonnik nierozpuszczalny

Część błonnika pokarmowego. Nie rozpuszcza się w wodzie, kwasach i zasadach. Nie jest trawiony ani rozkładany przez bakterie jelitowe. Wpływa głównie na przyspieszenie przesuwu treści pokarmowej oraz obniżenie kaloryczności pożywienia. Występuje przede wszystkim w otrębach i produktach (...)

więcej

Błonnik pokarmowy

Składnik pożywienia, występujący w produktach roślinnych. Stanowi dla organizmu substancję balastową, która reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz rozwój flory bakteryjnej w jelitach.

Błonnik rozpuszczalny

Część błonnika pokarmowego. Zawiera związki rozpuszczające się w wodzie, które mogą być w jelitach degradowane przez drobnoustroje, dostarczając niewielkich ilości energii. Jego źródłem w pożywieniu są owoce, warzywa, płatki owsiane.

Bor (B)

Mikroelement, pierwiastek śladowy. Niezbędny dla roślin i do organizmu człowieka dostaje się wraz z pokarmem roślinnym, uważa się go za składnik niezbędny. Do jego głównych funkcji należy zachowanie w organizmie właściwego poziomu minerałów i hormonów (...)

więcej

Borelioza

Choroba zakaźna, wielonarządowa, którą wywołują bakterie zakwalifikowane do krętków (Borrelia burgdorferi), przenoszone są głównie ze śliną kleszczy. Może być również przenoszona przez pchły, wszy oraz komary. W określonym stadium rozwojowym kleszcz staje się (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4