Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Borelioza

Borelioza

Choroba zakaźna, wielonarządowa, którą wywołują bakterie zakwalifikowane do krętków (Borrelia burgdorferi), przenoszone są głównie ze śliną kleszczy. Może być również przenoszona przez pchły, wszy oraz komary. W określonym stadium rozwojowym kleszcz staje się nosicielem i tym samym zakaża swojego żywiciela. Pierwszym objawem zakażenia jest pojawienie się charakterystycznego rumienia wokół miejsca ukąszenia. Bakterie mogą być obecne w organizmie w różnych formach, między innymi jako krętka, postać owalna, w formie spory albo cysty. Każda z form ma inną wrażliwość na antybiotyki, więc leczenie może być z tego względu utrudnione. Wyróżnia się trzy stadia boreliozy, pierwsza faza to infekcja zlokalizowana, charakteryzująca się objawami podobnymi do objawów przy przeziębieniu bądź grypie. Drugim etapem jest infekcja rozproszona obejmująca  trudności w poruszaniu się związane ze zmianami w stawach, ostatnim etapem jest infekcja przewlekła, w której mogą występować bóle mięśniowo-stawowe jak również zaburzenia czucia.