Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Witaminy

Antywitaminy

Związki chemiczne podobne do witamin pod względem składu i struktury, nie spełniające jej funkcji, blokujące ich biologiczne wykorzystanie przez organizm i mogące wywołać (...)

Awitaminoza

Jest to schorzenie polegające na całkowitym braku w organizmie witaminy lub ich zestawu. Powoduje różnorodne zakłócenia przemiany materii z objawami (...)

Biotyna

Inaczej witamina H. Witamina rozpuszczalna w wodzie. Witamina ta bierze udział  w wielu ważnych reakcjach biochemicznych, np. w procesie tworzenia glukozy (...)

Hiperwitaminoza

Zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.

Hipowitaminoza

Zespół objawów wywołanych zbyt małą ilością jednej lub kilku witamin w organizmie. Występuje na skutek niedoboru witamin w diecie (hipowitaminoza pierwotna) (...)

Kobalamina

Inaczej witamina B12, cyjanokobalamina. Witamina rozpuszczalna w wodzie. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych komórek krwi, tworzeniu materiału genetycznego (synteza (...)