MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Nadczynność tarczycy

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy - jest to stan chorobowy, którego powodem jest nadmierna produkcja hormonów tarczycy. Objawy mogą być różnorodne, między innymi: nadpobudliwość, zwiększona potliwość, wilgotna skóra, drżenie rąk, nasilony apetyt, duszności, ogólne osłabienie, powiększenie tarczycy. Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego wydzielającym do krwi hormony tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3), do ich produkcji obu wykorzystywane są cząsteczki jodu. Ilość krążących we krwi hormonów sterowana jest przez centralny układ nerwowy tj. podwzgórze oraz przysadkę mózgową, które odpowiedzialne są za produkcję neurohormonów stymulujących pracę tarczycy.