Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Z

Zapotrzebowanie energetyczne

Ilość energii, jaka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Zależy od płci, wieku i aktywności fizycznej. Dorosła kobieta potrzebuje ok 1600-2900 kcal/dobę, dorosły mężczyzna 2250 - 3800 kcal/dobę.

Zapotrzebowanie fizjologiczne

Ilość poszczególnych składników odżywczych, które muszą być dostarczone organizmowi, aby ten mógł prawidłowo funkcjonować.

Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe. Sinus paranasales. Zatoki są to przestrzenie pneumatyczne zlokalizowane w kościach twarzoczaszki. Powstają w życiu płodowym, zaś ostateczne rozmiary osiągają zaś w czasie późniejszym. Jedne z podstawowych funkcji zatok przynosowych to oddechowa (nagrzewanie oraz (...)

więcej

Zatrucie pokarmowe

Choroba wywołana spożyciem żywności zawierającej toksyny bakteryjne.

Zawał serca

Najbardziej znana i najgroźniejsza postać choroby wieńcowej serca (choroby niedokrwiennej serca). Z powodu zatkania naczynia prowadzącego krew do serca dochodzi do niedotlenienia i w efekcie do martwicy danego obszaru mięśnia sercowego.

Zbilansowana dieta

Odpowiednio dobrany rodzaj i ilość składników odżywczych w diecie, pozwalający dostarczyć organizmowi energii bez doprowadzenia do nadmiaru jakiegokolwiek składnika.

Strona: 1 2 3