Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > T

TP (całkowite białko)

Podwyższone stężenie białka we krwi wskazuje na przewlekłe stany zapalne, przewlekłe choroby wątroby oraz niektóre schorzenia nowotworowe.

Transferazy

(np. aminotransferazy, acetylotransferazy, kinazy) .Klasa enzymów katalizujących reakcję przeniesienia grupy chemicznej  lub atomu z jednej cząsteczki (donora) na drugą (akceptora).

Triglicerydy (TRIG)

W mniejszym stopniu niż cholesterol odpowiadają za powstanie miażdżycy. Wysokie stężenie triglicerydów stanowi zagrożenie ostrego zapalenia trzustki.

Trypsyna

Enzym trawienny wytwarzany przez trzustkę. Składnik soku trawiennego. Jest wydzielany w postaci nieczynnego proenzymu trypsynogenu, który uaktywnia się w dwunastnicy. Odpowiedzialna jest za rozkład białek do aminokwasów, katalizuje hydrolizę wiązań peptydowych.

Trzustka

Gruczoł zbudowany z części wewnątrzwydzielniczej i zewnątrzwydzielniczej położony w jamie brzusznej. Wytwarza sok trzustkowy, który zawiera enzymy mające zdolność trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów.

Tyramina

Organiczny związek chemiczny należący do fenetylamin. Występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Występuje w serach pleśniowych, czekoladzie, mięsie czerwonym.

Strona: 1 2