Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > H

Hepatologia

Hepatologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, budową i funkcjonowaniem wątroby. W Polsce schorzeniami wątroby zajmują się tradycyjnie specjaliści chorób zakaźnych, a poza tym specjaliści chorób wewnętrznych - interniści, w szczególności gastroenterolodzy.

Hiperglikemia

Wysoki poziom cukru we krwi, powyżej 140 mg% po 2 godzinach od ostatniego posiłku.

Hiperwitaminoza

Zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.

Hipoglikemia

Niski poziom cukru we krwi, poniżej 60 mg%.

Hipowitaminoza

Zespół objawów wywołanych zbyt małą ilością jednej lub kilku witamin w organizmie. Występuje na skutek niedoboru witamin w diecie (hipowitaminoza pierwotna) lub w efekcie upośledzenia wchłaniania witamin z pokarmu, działania leków albo zwiększonego zapotrzebowania w (...)

Histamina

Jest to hormon tkankowy który jest zaliczany do neurohormonów. Wytwarzany jest naturalnie w organizmie ludzkim z aminokwasu histydyny, pełni funkcję mediatora procesów zapalnych, neuroprzekaźnika oraz pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego. Takie czynniki jak zmiany (...)