Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ
Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Hormony > Histamina

Histamina

Jest to hormon tkankowy który jest zaliczany do neurohormonów. Wytwarzany jest naturalnie w organizmie ludzkim z aminokwasu histydyny, pełni funkcję mediatora procesów zapalnych, neuroprzekaźnika oraz pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego.
Takie czynniki jak zmiany temperatury, pH, składu jonów, niektóre leki oraz procesy uszkadzające tkanki, m.in. reakcja antygen-przeciwciało, niszczą błonę komórki tucznej i uwalniają z niej histydynę. Uwolniona z tkanek wiąże się ze swoistymi receptorami, a następnie ulega przemianie do nieczynnych produktów.
Histydyna rozszerza naczynia włosowate i zwiększa ich przepuszczalność, kurczy mięśnie gładkie oraz pobudza wydzielanie niektórych gruczołów. W wyniku tych właściwości jest ona jednym z najważniejszych czynników inicjujących ostrą fazę zapalenia. Jest bardzo istotnym mediatorem odczynu alergicznego: wyzwolona wskutek reakcji antygen-przeciwciało, w zależności od miejsca działania, wywołuje różnorodne objawy, poczynając od wstrząsu anafilaktycznego, a kończąc na ataku dychawicy oskrzelowej i katarze siennym. Stosowana jest w  lecznictwie miejscowo w schorzeniach naczyń obwodowych np. w chorobach Raynauda i Buergera, w bólach gośćcowych, zapaleniu nerwu kulszowego, półpaścu. Podawana bywa też diagnostycznie w celu pobudzenia wydzielania żołądkowego.

powrót