Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > E

Efekt jo-jo

Wahania masy ciała polegające na przemiennym chudnięciu i tyciu. Jest to poważny problem osób walczących z nadwagą – ocenia się że prawidłową masę ciała po 5 latach udaje się utrzymać jedynie 20% pacjentów. Zagrożeni efektem jo-jo są osoby obciążone genetycznie, a także (...)

Egzema

Egzemę mogą wywoływać zaburzenia przwemiany materii, nietolerancja na mleko albo nadwrażliwość na różne substancje. Egema występuje najczęściej w wilgotnych i ciepłych miejscach ciała, na przykład w zgięciu łokcia i kolana, w pachwinie, pod pachami, na podeszwie stopy, na (...)

EKG (ElektroKardioGram)

Badanie pozwalające ocenić czynności mięśnia sercowego i umożliwiające rozpoznanie chorób serca.

Emulgator

Związek chemiczny ułatwiający rozpraszanie jednej cieczy w drugiej, w wyniku czego powstaje emulsja. W żywności jako dodatek do żywności emulgatorem jest np. lecytyna, natomiast w przewodzie pokarmowym kwasy żółciowe.

Endokrynolog

Specjalista w zakresie nauki, która zajmuje się badaniem gruczołów wewnętrznych (dokrewnych), np. tarczycą, przysadką mózgową, nadnerczem oraz wydzielanymi przez nie hormonami.

Endometrioza

Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna , to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, choroba dotyczy w większości kobiet w wieku rozrodczym. Ogniska endometriozy usytuowane są najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej (w 94–97% przypadków) zaś znacznie rzadziej (...)

Strona: 1 2