Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > D

Dermatolog

Zajmuje się skórą, jej chorobami, rozpoznawaniem ich i leczeniem.

Diabetologia

Dział nauk medycznych zajmujący się poradnictwem dietetycznym dla osób chorych na cukrzycę.

Dieta

To rodzaj pokarmu zjadanego przez każde zwierzę w celu utrzymania lub poprawy jego stanu zdrowia. Pochodzi z języka greckiego od słowa "diaitia". Oznacza ona sposób życia, a szczególności sposób odżywiania się. W obecnych czasach definicja diety jest używana w (...)

Dieta bezglutenowa

Dieta stosowana przez osoby chore na celiakię. Wymaga eliminowania produktów, przetworów z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, które zawierają białko gliadynę.

Dieta odchudzająca

Jest to zestaw zaleceń dietetycznych, zazwyczaj w postaci jadłospisów, których celem jest zmniejszenie masy ciała, a co za tym idzie tkanki tłuszczowej. Diety odchudzające powinny być stosowane pod kontrolą specjalisty, najlepiej dietetyka i lekarza bariatry. Szczególnie (...)

Dietetyczny środek spożywczy

Produkt przeznaczony dla zaspokajania potrzeb żywieniowych osób, których stan fizjologiczny wymaga kontrolowania spożycia określonych składników pokarmowych. Produkt, ze względu na skład lub sposób przygotowania różni się od środków powszechnego (...)