Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

Szukaj:

ZIELARNIA > Skrzyp polny

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Skrzyp polny

Skrzyp polny

Equisetum arvense

W zielu skrzypu występują flawonoidy takie jak: ekwizetryna, izokwercytryna, galuteolina i apigenina, saponiny (m.in. ekwizetonina o dość słabych własnościach hemolizujących), kwasy organiczne (askorbowy i akonitowy), fenolokwasy (kwas kawowy), fitosterol, nieznaczne ilości zasad organicznych (3 - metoksypirydyna), alkaloidy (nikotyna i palustryna), ok. 10% soli mineralnych, w tym dużo krzemionki, której część jest rozpuszczalna w wodzie.

Przetwory z ziela skrzypu dzięki obecności flawonoidów działają moczopędnie, zwiększają objętość wydalanego moczu i usuwają nadmiar moczanów. Flawonoidy działają również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a także uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Przeciwdziałają obrzękom i poprawiają pracę serca. Działają odtruwająco i usprawniają czynność wątroby.

Zawarta w zielu krzemionka rozpuszczalna w wodzie ma wpływ na różne procesy metaboliczne organizmu ludzkiego. Związki krzemu utrzymują prawidłową elastyczność i odporność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości, regulują przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, hamują odkładanie się w nich tłuszczów oraz wywierają korzystny wpływ na aktywność hormonalną ludzi starszych. Część krzemionki przechodzi do moczu, gdzie pełni funkcję jednego z koloidów ochronnych, przeciwdziałających krystalizacji niektórych składników mineralnych w drogach moczowych (tworzeniu się kamieni). Skrzyp uzupełnia także niedobory potasu i magnezu oraz niektórych mikroelementów. Stosowany jest w celu poprawy kondycji i wyglądu paznokci, włosów, i skóry. Poprawia mineralizację kości.

Ziele skrzypu zwiększa krzepliwość krwi i działa przeciwkrwotocznie. Pobudza także w nieznacznym stopniu wzrost liczby krwinek czerwonych oraz podnosi poziom hemoglobiny. Zewnętrznie można stosować skrzyp w przypadku stanów zapalnych, owrzodzeń, trudno gojących się ran, oparzeń, stłuczeń.

Uwaga: Ze względu na zawartość antywitaminy B1, po długotrwałym stosowaniu przetworów ze skrzypu polnego, może nastąpić niedobór witaminy B1 z charakterystycznymi objawami.

powrót