Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ
Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Barwniki > Karotenoidy

Karotenoidy

Karotenoidy są znane jako pomarańczowo-czerwone barwniki znajdujące się w owocach i warzywach takich jak: pomarańcze, pomidory i marchew oraz jako żółte barwniki wielu kwiatów. Występują także często w bakteriach, grzybach i algach (mogą być bardzo pomocne w rozróżnianiu gatunków).
Karotenoidy są niezbędne w fotosyntezie roślin, absorbują światło i chronią przed szkodliwym działaniem fotooksydacji. Bez obecności karotenoidów, niemożliwa byłaby fotosynteza w atmosferze ziemskiej. Zostało zidentyfikowanych ponad 400 różnych karotenoidów. Większość jest rozpuszczalna w tłuszczu, odporna na ogrzewanie i niewrażliwa na zmiany pH. Są dodawane do wielu produktów żywnościowych, napojów oraz pasz dla zwierząt w formie naturalnych ekstraktów. Ponadto są stosowane do barwienia produktów mleczarskich, margaryny i napojów bezalkoholowych.
Karotenoidy są bardzo ważnym czynnikiem dla ludzkiego zdrowia np. beta-karoten odgrywa znaczącą rolę jako źródło witaminy A, mają korzystny wpływ na poważne schorzenia takie jak choroby serca,  nowotwory i pogarszanie się wzroku.

Tagi: barwniki , likopen
powrót