Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

Szukaj:

ZIELARNIA > Dziurawiec zwyczajny

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Hypericum perforatum

Ziele dziurawca zawiera liczne substancje farmakologicznie czynne m. in.: barwnik hyperycynę, flawonoidy, głównie hyperozyd, rutozyd i kwercetynę, garbniki katechinowe. Mniejsze znaczenie ma olejek eteryczny.

W związku z obecnością różnych składników ziele dziurawca wykazuje wielokierunkowe działanie. Dziurawiec jest polecany w stanach związanych z obniżeniem nastroju, takich jak: lęki, stresy, przewlekłe zmęczenie oraz bóle. Korzystnie wpływa na sen. Może również ułatwiać leczenie depresji sezonowej, pojawiającej się jesienią i zimą i ustępującej przy dobrym nasłonecznieniu, czyli wiosną lub latem. Stosowane wewnętrznie wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i naczyń krwionośnych; zwiększa wydzielanie soków trawiennych i żółci, ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy przez rozkurczanie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, działa także moczopędnie, co ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z ustroju. Napary z ziela dziurawca stosuje się przy zaburzeniach trawienia związanych ze zmniejszeniem wydzielania żółci i soków trawiennych, biegunkach, nieżytach jelit i wzdęciach. Dziurawiec wykazuje także działanie przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe. Zastosowane zewnętrznie przetwory dziurawca działają ściągająco i odkażająco. Zewnętrznie ziele dziurawca stosuje się na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Uwaga: Po pewnym czasie stosowania preparatów z dziurawca następuje zwiększenie wrażliwości na działanie promieni ultrafioletowych. W czasie dłuższej kuracji, zwłaszcza osoby o jasnej karnacji, ze skłonnością do przebarwień powinny unikać przebywania pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej na promieniowanie UV, do poparzeń włącznie.

powrót