Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

ZIELARNIA > Bratek polny/ Fiołek trójbarwny

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Bratek polny/ Fiołek trójbarwny

Bratek polny/ Fiołek trójbarwny

Viola Tricolora

Surowcem są młode kwitnące pędy zbierane od maja do września. Zawierają one flawonoidy (głównie rutozyd, kwercetynę i witeksynę), pochodne kwasu salicylowego, śluz, garbniki, fenolokwasy, antocyjanozydy oraz witaminy C i E.

Ziele bratka ma działanie moczopędne, napotne i odtruwające. Służy do wspomagania leczenia przewlekłych schorzeń układu moczowego i chorób skóry. Związki zawarte w surowcu ułatwiają usuwanie szkodliwych metabolitów, dlatego też bratek łagodzi dolegliwości skórne wynikające z zaburzeń przemiany materii, charakterystyczne dla wieku młodzieńczego (trądzik młodzieńczy, egzemy i inne dermatozy).

Flawonoidy zwężają nieco i uszczelniają ściany naczyń włosowatych oraz poprawiają stan ich śródbłonka, dlatego czasami stosuje się ziele bratka w kruchości i łamliwości naczyń krwionośnych, krwawych wylewach podskórnych.