Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

Szukaj:

ZIELARNIA > Malina właściwa

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Malina właściwa

Malina właściwa

Rubus idaeus

Krzew z rodziny różowatych (Rosaceae), pospolity w całej Polsce. Rośnie zarówno na niżu jak i w górach, gdzie sięga po krainę kosodrzewiny. Można ją także spotkać w lasach i zaroślach. Obecnie, w wielu krajach, malina jest uprawiana jako krzew owocowy.

Dzięki zawartości garbników liście malin działają ściągająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Ponadto hamują rozwój bakterii jelitowych, zmniejszają biegunkę i znoszą bolesne skurcze mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych. Natomiast owoce malin są od dawna znanym i często stosowanym lekiem napotnym. Używa się ich w przypadku rozmaitych przeziębień, infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Warto wiedzieć, że medycyna tybetańska polecała liście maliny jako skuteczny środek w nerwicach, infekcjach przewodu pokarmowego i układu oddechowego.

powrót