Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

Szukaj:

ZIELARNIA > Fiołek trójbarwny

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny

Viola tricolor

Fiołek trójbarwny jest głównie używany w leczeniu problemów skórnych, płucnych oraz związanych z układem moczowym. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i wykrztuślnym fiołek trójbarwny jest używany w czasie kokluszu i ostrego zapalenia oskrzeli, gdzie pełni rolę czynnika łagodzącego oraz pomaga w "gojeniu" się organizmu. Zioło to posiada właściwości rozrzedzania flegmy. Fiołek trójbarwny jest stosowany na zapalenia pęcherza moczowego oraz może być używany w leczeniu objawów częstego i bolesnego oddawania moczu.

Roślina ta działa uszczelniająco na naczynia włosowate, co może być wykorzystywane przy ich nadmiernej łamliwości. Wyciągi wodne pomagają przy skłonnościach do krwawień i zaburzeń naczyniowych podczas przebiegu cukrzycy. Fiołek zawiera w sobie m.in. flawonoidy, karotenoidy, beta-karoten, antocyjany, saponiny, garbniki, śluzy, olejek eteryczny, sole mineralne i alkaloidy. Zalecany jest także w walce z nadmierną otyłością, przy zatruciach, nadciśnieniu, reumatyzmie, zapaleniu spojówek (okłady na oczy i picie naparu). W dermatologii stosuje się go przy wysypkach, trądziku, łuszczycy, liszajach rumieniowych. Jest bardzo użyteczny w regeneracji skóry po szkodliwych prześwietleniach promieniami Roentgena. Można również płukać gardło i wspomagać leczenie gośćca. Lecznicze właściwości ma także korzeń tej rośliny – zawiera witaminę C, rutozyd, glikozyd flawonowy.

powrót