Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

ZIELARNIA > Wrzos zwyczajny, wrzos pospolity

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Wrzos zwyczajny, wrzos pospolity

Wrzos zwyczajny, wrzos pospolity

Calluna vulgaris

Jest to roślina wieloletnia należąca do rodziny wrzosowatych, szeroko rozprzestrzeniona na świecie. Pospolity w Polsce na całym obszarze. Krzewinka zimozielona o fioletowych kwiatach, pojawiających się późnym latem. Kwitnie od sierpnia do października. Roślina preferuje kwaśne i piaszczyste podłoże oraz słoneczne stanowisko. Najczęściej porasta suche lasy i torfowiska, czasami tworząc duże skupiska, tzw. wrzosowiska.
Wrzos posiada właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim jest ziele oraz kwiaty, zawierają one flawonoidy, garbniki, kwercytynę i mirycetynę, arbutynę, olejki eteryczne, kwasy organiczne i sole mineralne z dużą zawartością krzemionki. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, moczopędne oraz uspokajające. Najczęściej stosuje się je przy schorzeniach dróg moczowych, chorobach nerek czy przewodu pokarmowego ponadto pomocniczo stosuje się przy chorobach reumatycznych i bezsenności.
Wrzos jest także rośliną miododajną. Miód wrzosowy ma konsystencję galaretowatą i jest trudny do odwirowania z plastrów. W stanie płynnym ma zabarwienie czerwonobrunatne oraz konsystencje galaretowatą. Charakterystyczny dla takiego miodu jest silny aromat i ostry słodko-gorzki smak. Stosowany jest głównie w leczeniu schorzeń prostaty.
Wrzos znalazł również zastosowanie jako roślina ozdobna w ogrodach.