Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

ZIELARNIA > Świetlik

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Świetlik

Świetlik

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana), nazywany również świetlikiem lekarskim był od dawna stosowany w leczeniu alergicznych i bakteryjnych zapaleń spojówek oczu, ponieważ zawiera on aukubinę która hamuje wydzielanie histaminy, co zmniejsza reakcje alergiczne. Ponadto garbniki i kwasy polifenolowe zawarte w świetliku mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, niszczą wiele szczepów bakterii, m.in. gronkowce i paciorkowce. Uszczelniają naczynia krwionośne oczu, zapobiegają także krwawieniom z naczyń siatkówki.

Zastosowanie wewnętrzne

Świetlik stosowany jest niemal wyłącznie zewnętrznie, jednak jego doustne podawanie może przynosić ulgę w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak biegunka, niestrawność, nieżyt żołądka i jelit, kolka wątrobowa, kamica żółciowa. Świetlik może być również stosowany przy kamicy moczowej, infekcjach dróg moczowych i chorobach reumatycznych.

Zastosowanie zewnętrzne

Powszechnie uważa się, że zioło wspomaga leczenie zapalenia spojówek i powiek. Świetlik przynosi ulgę przy zmęczeniu oczu, spowodowanym pracą przy komputerze bądź czytaniem, a także przy opuchnięciach i zespole suchego oka. Zmniejsza nadmierne łzawienie związane z alergią oraz pomaga przy nadmiernej wrażliwości na światło. Zalecany jest również przy zapaleniu kanalików i woreczków łzowych. W postaci płukanek świetlik może być stosowany w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.