Jesteś tu: Strona główna › Zielarnia

ZIELARNIA > Wawrzyn szlachetny

Szukaj zioła:

Chcesz wiedzieć więcej o ziołach, ich działaniu i zastosowaniu? Wyszukaj interesujące Cię zioła za pomocą wyszukiwarki lub skorzystaj z indeksu alfabetycznego. Poza opisem znajdziesz tu również odpowiednie preparaty ziołowe dostępne w aptekach.
ABCDEFGIJKLŁMNOPRSŚTVWŻ
Jesteś tutaj: ZIELARNIA > Wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny

Laurus nobilis

Wawrzyn jest wiecznie zielonym krzewem lub drzewem. Może osiągać wysokość ponad 10m i wiek powyżej 100 lat. Wawrzyn zawiera liczne substancje czynne, do których należą olejki eteryczne z cyneolem, terpenami i geraniolem, oleje tłuste i gorycze.

Surowcem zielarskim są liście i owoce. Jest stosowany zewnętrznie do łagodzenia podrażnień skóry, w zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, schorzeniach skóry, przy chorobach reumatycznych. Napar z liści jest środkiem ułatwiającym trawienie i poprawiającym apetyt. Kąpiel z dodatkiem olejku wawrzynowego działa pobudzająco.

W kuchni wawrzyn stosuje się jako roślinę przyprawową, dodawaną do marynat, rosołu, pasztetu, dziczyzny i ryb. Cała roślina daje się łatwo formować przez strzyżenie i jest wykorzystywana do dekoracji.