MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Niedoczynność tarczycy

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy, głównie obniżeniu ulega poziom wolnej tyroksyny fT4 zaś podwyższony jest poziom TSH. Niedoczynność tarczycy występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Spowolnieniu ulegają procesy metaboliczne, co wpływa na organizm poprzez uczucie senności, osłabienie, ogólne uczucie zmęczenia, kłopoty z koncentracją. Objawami charakterystycznymi są również uczucia chłodu, zimna i blada skóra (zwykle silnie rogowaciejąca), łamliwe włosy, nieregularne miesiączki, obrzęki podskórne, powiększona sylwetka serca co jest skutkiem płynu w worku osierdziowym czyli obecny obrzęk śródmiąższowy.