Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Balsam – „przyjaciel” skóry

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Balsam – „przyjaciel” skóry

Balsam – „przyjaciel” skóry

Utrzymywanie skóry w dobrej formie wymaga regularnej pielęgnacji, co wymaga odpowiedniego zaangażowania oraz specjalistycznych preparatów, wpływających pozytywnie na kondycję naszej skóry.

Podstawą pielęgnacji skóry jest dostarczenie jej odpowiednich składników, które wspomogą naturalne procesy regeneracyjne oraz zapewnią optymalne nawilżenie. Balsamy do ciała pozwalają w szybki sposób zadbać o naszą skórę tuż po kąpieli, kiedy skóra jest dokładnie oczyszczona. Na co dzień do mycia ciała nie powinno się stosować mydła, bowiem może ono powodować wysuszenie skóry, najlepiej dobrać delikatny żel pod prysznic bądź płyn do kąpieli.

Przygotowanie skóry
Przed nałożeniem balsamu bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry, aby jak najwięcej składników odżywczych wchłonęło się w głąb skóry. W tym celu należy pamiętać o wykonaniu peelingu skóry ciała podczas kąpieli. Do wykonania peelingu powinno się użyć peelingu drobnoziarnistego, delikatnie rozprowadzając go po skórze okrężnymi ruchami. Skóra po wykonanym peelingu staje się gładka i przyjemna w dotyku, jak również pobudzone zostaje ukrwienie, co tym samym powoduje większe odżywienie tkanek. Po dokładnym osuszeniu skóry należy dokładnie wsmarować balsam. W zależności od stopnia suchości skóry można balsamować się codziennie, aby regularnie dostarczać skórze składników odżywczych.

Ważne składniki
Jeśli skóra jest bardzo sucha, preparat wyjątkowo szybko ulega wchłanianiu. Należy wtedy zwracać uwagę na to, aby balsam do ciała był gęstszy i zawierał w swoim składzie substancje lipidowe, które odbudują naturalny płaszcz ochronny skóry. Pozytywnie na kondycję skóry wpływa również popularnie stosowane w najróżniejszych preparatach do ciała masło Shea. Regeneruje ono i odżywia skórę, która staje się gładka i miękka w dotyku. Na stopień nawilżenia skóry wpływa między innymi zawartość takich składników jak kwas hialuronowy bądź mocznik. Powodują one zatrzymywanie wody w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu nie traci ona swojej jędrności.

W okresie zimowym należy szczególnie zwracać uwagę na pielęgnację ciała po kąpieli, bowiem w tym czasie skóra narażona jest na szereg negatywnych czynników zewnętrznych, co często powoduje jej przesuszenie. Niska temperatura, jak również woda przyczyniają się do nadszarpnięcia warstwy ochronnej naskórka, dlatego też należy ją odbudować.

Skóra w wieku dojrzałym
Z wiekiem, kiedy skóra traci swoją elastyczność, należy dobierać preparaty zawierające więcej składników aktywnie czynnych, wspomagających procesy regeneracyjne skóry. Nie należy wówczas zapominać o intensywniejszej pielęgnacji szyi oraz dekoltu, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna.
Oprócz podstawowej pielęgnacji można wspomagająco stosować maseczki o działaniu przeciwstarzeniowym bądź liftingującym. Po dokładnym oczyszczeniu oraz wykonaniu peelingu aplikuje się maseczkę na twarz, szyję i dekolt, pozostawiając ją na około 15 do 20 minut. Najlepiej stosować je regularnie 2 razy w tygodniu, aby pobudzić naturalne procesy regeneracyjne skóry. Najlepiej stosować je na wieczór przed spaniem, bowiem w nocy regeneracja zachodzi najintensywniej.
Po zastosowaniu maseczki, na noc należy zastosować krem przeciwzmarszczkowy do cery dojrzałej, który można również zastosować na szyję oraz dekolt. Oprócz kremów można na noc aplikować czysty olej arganowy, który jest powszechnie stosowany w preparatach do pielęgnacji ciała. Działa on silnie nawilżająco oraz regenerująco na skórę.
Ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta, opierająca się na owocach i warzywach, które dostarczają skórze naturalnych witamin. Wspomagająco można stosować również suplementy diety, które w swoim składzie zawierają substancje, wpływające na poprawę kondycji skóry, w postaci wyciągów roślinnych, jak również odpowiednio dobranych zestawów witamin oraz składników mineralnych.

Skóra dzieci
Zarówno skóra dorosłych, jak i dziecka wymaga codziennej pielęgnacji, jednak skóra dzieci jest zdecydowanie delikatniejsza, co powoduje że często ulega podrażnieniom pod wpływem czynników zewnętrznych, jak również pod wpływem nieodpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Do pielęgnacji skóry dzieci na co dzień należy dobierać preparaty bezzapachowe bezpośrednio przeznaczone do skóry wrażliwej, które co najważniejsze, są przebadane dermatologicznie. Często za podrażnienia skóry odpowiadają bowiem substancje zapachowe, koloryzujące oraz parabeny, czyli substancję konserwujące. Ważne jest zatem, aby zwracać uwagę na skład preparatów, które kupujemy do pielęgnacji skóry najmłodszych. Najlepiej stosować produkty natłuszczające, które zawierają jak najmniejszą ilość substancji potencjalnie podrażniających. Bardzo dobrym przykładem są tu emolienty, które równocześnie zapewniają skórze odpowiednią ochronę oraz prawidłowe nawilżenie. Emolienty powinno się stosować zarówno do kąpieli, jak również po, czyli do balsamowania ciała dzieci. Taka pielęgnacja przyczynia się do utrzymania zdrowej skóry.

Magdalena Burian
dermokonsultantka
 

Publikacja artykułu: wrzesień 2016

powrót