Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Pielęgnacja skóry trądzikowej

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja skóry trądzikowej

   Cera trądzikowa należy do wyjątkowo trudnych w codziennej pielęgnacji ze względu na pojawiające się zmiany skórne, jak również występujący łojotok. Wyjątkową uwagę należy zwracać na kosmetyki, aby nie powodować podrażnień, jak również zwiększonego wydzielania sebum.

Przyczyny trądziku

    Trądzik pospolity (Acne vulgaris) to choroba skóry występująca głównie u młodych ludzi w okresie dojrzewania a obecne zmiany skórne powstają w wyniku nadmiernego wydzielania sebum, jak również w wyniku nasilonego rogowacenia ujść mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się wykwitu pierwotnego, czyli zaskórnika. Jeśli w obrębie tego miejsca pojawia się bakteria może doprowadzić do powstania stanu zapalnego w postaci krost bądź zmian ropnych. Główną bakterią odpowiedzialną za pojawienie się trądziku jest Propioniobacterium acnes, która namnaża się w nadmiernym stopniu na powierzchni skóry. Bakteria ta naturalnie występuje na skórze, jednak jeśli obecna jest w zbyt dużej ilości, wytwarza charakterystyczne dla siebie substancje, które powodują niszczenie ścianek gruczołów łojowych, w konsekwencji nasilając stan zapalny.
    Pojawienie się zmian trądzikowych może mieć podłoże nie tylko bakteryjne, ale także genetyczne oraz hormonalne, bowiem dużą rolę odgrywają tutaj hormony płciowe, czyli androgeny i progesteron. Androgeny wpływają na powiększanie gruczołów łojowych, co powoduje wzrost produkcji wydzielania łoju, jak również powodują większe rogowacenie ujść mieszków włosowych, co prowadzi do pojawiania się zaskórniaków. Progesteron z kolei wpływa na zatrzymywanie większych ilości wody w naskórku, co prowadzi do obrzęku naskórka a tym samym blokowane są przewody wyprowadzające gruczołów łojowych, wywołując miejscowy stan zapalny.

Pielęgnacja twarzy

• W przypadku cery trądzikowej bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy rano i wieczorem tak, aby prawidłowo oczyścić pory. Do codziennego mycia należy wybierać pianki albo żele do twarzy przeznaczone do cery ze zmianami trądzikowymi (np. Iwostin Purritin – żel do mycia twarzy, Iwostin Purritin – pianka oczyszczająca, La Roche-Posay Effaclar – oczyszczający żel do twarzy). Niewskazane są żele z drobinkami, bowiem mogą one w znacznym stopniu doprowadzić do podrażnienia ujść gruczołów łojowych, stymulując je do większego wydzielania.

 • Po dokładnym oczyszczeniu cery należy osuszyć skórę twarzy ręcznikiem jednorazowym, bowiem używanie ręcznika wielokrotnego użytku prowadzić może do większego zanieczyszczenia skóry.
 • Na dzień należy stosować delikatne kremy bądź emulsje o działaniu nawilżającym albo matującym (np. Iwostin Sensitia – krem nawilżający, Iwostin Purritin – emulsja matująca).
 • W przypadku nadmiernego wydzielania sebum można w ciągu dnia przemywać skórę tonikiem o działaniu matującym. Jeśli skóra jest przesuszona, to należy zastosować tonik nawilżający (np. Iwostin Sensitia – nawilżający tonik kojąco-oczyszczający, Bioderma Hydrabio – Tonik, Iwostin Purritin – tonik oczyszczający).
 • Na noc warto wybierać lekkie kremy o działaniu odżywczym bądź silnie nawilżającym (np. Iwostin Sensitia – krem odżywczy na noc z witaminami C+E, La Roche-Posay Hydraphase – krem intensywnie nawilżający o długotrwałym działaniu). Należy unikać kremów o ciężkiej konsystencji, bowiem mogą powodować zbytnie zapychanie się porów.
 • Wspomagając codzienne oczyszczanie, od czasu do czasu można zastosować maseczki głęboko oczyszczające, najlepiej na wieczór na okres około 10-15 minut.
 • W przypadku zmian krostkowych można stosować miejscowo żele punktowe (np. Iwostin Purritin – żel punktowy, La Roche-Posay Effaclar A.I. – punktowy preparat na zapalne zmiany trądzikowe) albo pastę cynkową, które skutecznie wysuszą zmianę skórną.
 • Nie powinno się wyciskać zmian na siłę, bowiem może to doprowadzić do powstania charakterystycznych blizn.
 • W przypadku takich zmian niewskazane jest również zbyt intensywne opalanie skóry twarzy, bowiem po ustąpieniu miejscowego stanu zapalnego mogą pojawić się przebarwienia. Najlepiej wtedy stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 a w przypadku bardzo silnego nasłonecznienia SPF 50, czyli całkowitą ochronę przeciwsłoneczną.
 • W zimie na dzień należy dobierać kremy ochronne (np. Iwostin Sensitia – krem ochronny z lipidami na zimę). W przypadku kremów o cięższej konsystencji ważne jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy wieczorem.
 • W przypadku przesuszenia skóry w okresie zimowym warto stosować peelingi enzymatyczne tak, aby pozbyć się martwego naskórka.
 • Aby zminimalizować suchość naskórka, najlepiej zastosować krem lipidowy (np. Iwostin Lipidia – krem lipidowy), który skutecznie odbuduje ochronną barierę lipidową naskórka.

Pomoc w salonie kosmetycznym

    Salony kosmetyczne oferują różnego rodzaju zabiegi wspomagające pielęgnację cery trądzikowej, które pomagają dokładnie oczyścić ujścia gruczołów łojowych. Najpopularniejsze zabiegi to między innymi peeling kawitacyjny, jonoforeza oraz mikrodermabrazja.

 • Peeling kawitacyjny polega na oczyszczaniu skóry poprzez wibrację ultradźwiękową. Ma na celu usunięcie nadmiaru sebum z ujść gruczołów łojowych oraz pozbycie się martwego naskórka. Wygładza i regeneruje skórę poprzez poprawę mikrokrążenia, a także ma działanie dezynfekujące.
 • Zabieg jonoforezy jest to zabieg elektroleczniczy, dzięki któremu substancje aktywnie czynne zostają wprowadzone w głąb tkanek, skutecznie je odżywiając. Skład jonów może być różny, zwykle dostosowany jest indywidualnie w zależności od rodzaju cery. Zabieg ten jest wskazany w przypadku cery trądzikowej, naczynkowej oraz z trądzikiem różowatym.
 • Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalistycznego sprzętu, do którego podłączone są głowice posiadające kryształki diamentu. Złuszczanie następuje stopniowo przy użyciu odpowiednio dobranej głowicy a intensywność złuszczania dobierana jest indywidualnie do każdego klienta. Łagodne złuszczanie naskórka pomaga uporać się z niedoskonałościami skóry, zregenerować naskórek, pozbyć się blizn oraz przebarwień po przebytym trądziku. 

    Należy pamiętać, że tego rodzaju zabiegi powinno się wykonywać w okresie jesiennym, aby uniknąć nadmiernego promieniowania słonecznego, które w pewnych przypadkach może powodować powstanie przebarwień.

Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja: wrzesień 2014

 

powrót