Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Nawilżanie skóry

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Nawilżanie skóry

Nawilżanie skóry

DERMOKONSULTANTKA RADZI
      Skóra jest największym narządem naszego ciała, pokrywa oraz osłania ustrój człowieka. Chroni organizm przed negatywnym, często niszczącym wpływem środowiska zewnętrznego, takim jak: wiatr, mróz, silne słońce. Jeśli zaniedbujemy skórę, wpływa to na jej wygląd, więc należy o nią wyjątkowo dbać.

    Skóra odżywiana jest poprzez drobne naczynia krwionośne, które dostarczają jej odpowiednich substancji odżywczych, hormonów oraz tlenu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Powierzchnię naskórka pokrywa płaszcz lipidowy, w którego skład wchodzą tłuszcze i lipidy zapobiegające nadmiernemu parowaniu wody z wnętrza ciała. Jeśli z naskórka wyparowuje więcej wody niż do niego dociera, ulega on nadmiernemu przesuszeniu. Niski poziom wilgoci może w dużym stopniu zakłócać funkcjonowanie skóry, co prowadzi do degeneracji struktur kolagenowych i elastynowych. W wyniku takich zmian skóra szybciej starzeje się.

     Szczególnie o skórę powinny dbać osoby starsze oraz osoby o skórze suchej, która jest dość cienka i mało elastyczna a jej ogólna zwiększona wrażliwość może powodować podrażnienia w wyniku działania warunków zewnętrznych, wody i niektórych kosmetyków.

Potrzeby skóry suchej
    Wyróżnia się dwa podtypy skóry suchej:
1. Skóra sucha odwodniona – zwiększone wydzielanie wody z naskórka przy jednoczesnym niedoborze naturalnego czynnika nawilżającego NMF.
2. Skóra sucha odtłuszczona – zmniejszone wydzielanie łoju, oddziaływanie na naskórek silnych detergentów, co powoduje nadmierne przesuszenie skóry.

    Skóra staje się sucha w wyniku uszkodzenia naturalnej bariery hydrolipidowej, która stanowi swoistą barierą ochronną. W jej skład wchodzi woda, lipidy oraz czynniki nawilżające. Efekt uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry może być widoczny w postaci rumienia, uczucia suchości a nawet pęknięcia powłoki skórnej. Pojawia się również często uczucie kłucia, swędzenia oraz naprężenia powierzchni skóry. Odwodniona skóra traci swoją jędrność, naturalny połysk, staje się wiotka, w konsekwencji pojawiają się zmarszczki. Nieprawidłowa pielęgnacja takiej skóry może pogłębiać niekorzystne zmiany. W tym przypadku należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry twarzy i ciała, która obejmuje stosowanie preparatów kosmetycznych bogatych w substancje zatrzymujące wodę w naskórku.

Substancje nawilżające skórę
    Przykładem substancji odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie skóry są związki higroskopijne, tworzące na powierzchni skóry rodzaj filmu, czyli cienkiej warstwy ochronnej zapobiegającej utracie wody. Taki ochronny film tworzą między innymi oleje roślinne oraz woski. Są to związki, które w normalnych warunkach nie wchłaniają się w naskórek.
    Innymi substancjami pomagającymi utrzymać wysoki stopień nawilżenia skóry są związki silnie wiążące wodę. Zaliczamy do nich glicerynę, NMF, mocznik.
    Kolejną grupą są substancje pomagające w odbudowie lipidów obecnych w przestrzeniach międzykomórkowych. Są to ceramidy, kwasy należące do nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT oraz mukopolisacharydy MPS. Popularnie wykorzystywanym w kosmetyce związkiem z grupy mukopolisacharydów jest kwas hialuronowy HA, który posiada wyjątkowo dobre właściwości nawilżające naskórek.
    Preparaty, które wykazują silne właściwości nawilżająco-natłuszczające to emolienty. Mogą one występować w postaci kremów, płynów i olejków. Do tej grupy należą dermokosmetyki takie jak Emolium, Oceanic Oillan, Oilatum, La Roche-Posay seria Lipikar, Pharmaceris D.

Codzienna pielęgnacja skóry suchej
    Podstawą codziennej pielęgnacji skóry suchej jest oczyszczanie skóry a następnie aplikowanie rano i wieczorem odpowiedniego kremu, wspomagającego działanie naturalnych mechanizmów wiążących wodę w skórze. Preparaty do pielęgnacji ciała powinny być bogate w lipidy (np. kwasy tłuszczowe, glicerynę) oraz ceramidy uszczelniające komórki naskórka, witaminy, jak odpowiednie wyciągi roślinne. Korzystnie na naskórek oddziałują substancje uzyskiwane z alg, ponieważ zawierają one ponad 90% wody. Przykładowe kosmetyki: Iwostin Lipidia, Iwostin Hydratia, Dermedic Hydrain 2, AA Therapy Intensywne Nawilżanie.

  • Preparaty do pielęgnacji ciała należy nakładać od razu po kąpieli, ponieważ rozgrzana skóra lepiej chłonie substancje odżywcze. Dopiero po około 30 minutach od kąpieli odbudowuje się tłuszczowa warstwa naskórka, mająca na celu ochronę przed dalszą utratą wody.
  • Do mycia należy używać tylko łagodnych żeli bądź emulsji do kąpieli, które nie zmieniają naturalnego pH skóry.
  • Należy pamiętać o tym, że skóra ma zdolność wchłaniania substancji odżywczych zawartych w kremach tylko przez około 20-30 minut od momentu zaaplikowania preparatu. Po upływie tego czasu skóra nie reaguje już aktywnie na te składniki.
  • Skóra może wchłonąć tylko określoną ilość składników aktywnych. Krem powinno się nakładać na skórę równomiernie, cienką warstwą, wmasowując go delikatnymi, głaszczącymi ruchami.

Skóra dłoni i stóp
    Specjalną troską należy otaczać skórę dłoni i stóp. Te partia ciała są najbardziej narażone na przesuszenie, gdyż zawierają małą ilość gruczołów łojowych, które odpowiadają za prawidłowe natłuszczenie naskórka. Ze względu na większą grubość naskórka w tych miejscach, ważne jest regularne stosowanie peelingów złuszczających martwy naskórek.
• Kilka razy w ciągu dnia wklepujmy w dłonie krem do rąk, najlepiej na bazie gliceryny mającej silne właściwości regenerujące. Na noc smarujmy skórę rąk odżywką bądź maską (np. Iwostin Elixine Regenerująca odżywka do rąk na noc). Aby uzyskać większą skuteczność warto założyć na posmarowane ręce bawełniane rękawiczki. Od czasu do czasu można zastosować płynną witaminę A i E albo ciekłą parafinę, która zmiękczy stwardniały naskórek. Wyciąg z rumianku oraz cytryny działa rozjaśniająco.
• W przypadku pielęgnacji skóry stóp ważne jest stosowanie preparatów zawierających mocznik. W niższym stężeniu (ok. 5%) wiąże on wodę w naskórku. Im wyższe jego stężenie, tym działa bardziej złuszczająco i w konsekwencji zmniejsza rogowacenie naskórka. Wskazane są kąpiele parafinowe, które idealnie wpływają na kondycję skóry stóp oraz działają odprężająco (np. Oceanic Oillan Kąpiel parafinowa do suchych i spękanych stóp). Jeśli skóra stóp jest stwardniała, najlepiej zastosować delikatny krem złuszczający (np. Propodia Krem złuszczająco-zmiękczający na zniszczone pięty).

Skóra szyi, dekoltu oraz biustu
    Delikatna skóra szyi, dekoltu oraz biustu także musi być odpowiednio pielęgnowana. Jest ona w tych miejscach bardzo cienka i dlatego szybciej się odwadnia i wiotczeje. Jeśli skóra jest wysuszona, wskazane są preparaty bardziej skoncentrowane, bogate w substancje odżywcze takie jak serum (np. Iwostin Elixine Multiaktywne napinające serum na szyję i dekolt).

Pomocne suplementy
    Ważne jest dodatkowe stosowanie doustnych suplementów diety, pomagających utrzymać odpowiedni poziom składników wspomagających utrzymywanie wody w skórze.
• Korzystne działanie mają m.in. preparaty zawierające w składzie wyciąg z ogórecznika oraz wiesiołka (np. Capivit Hydrocontrol, Oeparol).
• Pozytywny wpływ na skórę mają także kompleksy izoflawonów sojowych, które wpływają na wzrost stężenia kwasu hialuronowego w skórze.

    Należy pamiętać o codziennym dostarczaniu do organizmu od półtora do dwóch litrów płynów (najlepiej wody). Wpływa ona pozytywnie na trawienie, pomaga pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii i oczywiście świetnie wpływa na nawilżenie naszej skóry.

Magdalena Burian
Publikacja artykułu: listopad 2011 r.


 

powrót