Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Pielęgnacja cery dojrzałej

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Pielęgnacja cery dojrzałej

Pielęgnacja cery dojrzałej

    Z upływem lat cera ulega szeregom zmian, które w znacznym stopniu wpływają na jej wygląd. Prawidłowa pielęgnacja cery dojrzałej pozwoli utrzymać skórę w prawidłowej kondycji przez długi czas. Skóra jest naturalną barierą chroniącą organizm przed wpływem czynników zewnętrznych. Na jej powierzchni znajduje się ochronny płaszcz lipidowy, który odpowiada za prawidłowe nawodnienie głębszych warstw skóry. W wyniku procesu starzenia następuje znaczne odwodnienie naskórka, bowiem zmniejsza się zdolność zatrzymywania wody w komórkach. Skóra staje się w takim wypadku mniej odporna i zdecydowanie cieńsza. Znaczny wpływ na stan cery u kobiet ma okres menopauzy, ponieważ w tym okresie następuje ubytek hormonów żeńskich (estrogenów). Zmiany zachodzą głównie w głębszych warstwach skóry, co powoduje utratę elastyczności i jędrności. W tym czasie mogą pojawić się również przebarwienia, więc ważna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Podstawowe oznaki starzenia się skóry:

  • skóra staje się sucha, zmniejsza się zawartość wody w głębszych warstwach naskórka,
  • produkcja kolagenu oraz elastyny ulega znacznemu spowolnieniu, co wpływa na utratę jędrności i elastyczności,
  • zmniejsza się metabolizm komórkowy,
  • osłabieniu ulega naturalna zdolność odnowy oraz regeneracji naskórka,
  • skóra bardzo łatwo traci niezbędne składniki odżywcze.

    Pierwsze zmarszczki są drobne. Pojawiają się one zwykle w okolicach oczu i ust, później stają już bardziej widoczne. Z biegiem czasu zmarszczki pogłębiają się a skóra widocznie wiotczeje. Znaczny wpływ na postępowanie procesów starzenia się skóry ma styl życia oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Ze względu na zmniejszenie zdolności zatrzymywania wody w komórkach naskórka, skóra staję się odwodniona i mniej odporna na działanie szkodliwych czynników. Warto dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w substancje odżywcze oraz witaminy, które mają dobroczynny wpływ na skórę. Zwracać uwagę należy również na prawidłową pielęgnację cery, dostosowaną do aktualnych potrzeb skóry.

Czynniki przyśpieszające proces starzenia się skóry:

  • odwodniona oraz sucha skóra,
  • niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze,
  • negatywny wpływ czynników środowiska (promieniowanie słoneczne, mróz),
  • stosowanie używek m.in. palenie papierosów,
  • nieprawidłowa codzienna pielęgnacja.

Nawilżenie i odżywienie skóry

    Pielęgnacja cery dojrzałej powinna obejmować intensywne nawilżenie, jak również odżywienie skóry poprzez dobór kosmetyków przeznaczonych głównie do cery dojrzałej. Podstawą jest dokładne oczyszczanie, które powinno odbywać się rano i wieczorem. W przypadku cery mieszanej ze skłonnością do przetłuszczania się do mycia warto dobrać delikatne pianki bądź żele o działaniu oczyszczającym (np. Iwostin Purritin – pianka oczyszczająca do twarzy, Avene – żel oczyszczający do twarzy, La Roche-Posay – fizjologiczna pianka oczyszczająca do twarzy, Eucerin DermoPURIFYER – żel oczyszczający do twarzy). Gdy skóra jest przesuszona, należy sięgnąć po pianki nawilżające (np. Iwostin Hydratia – fizjologiczna pianka do mycia twarzy). Jeśli skóra jest nadwrażliwa, wodę z kranu może skutecznie zastąpić płyn micelarny albo woda przegotowana. Nie powinno się stosować żeli z drobinkami, jak również toników na bazie alkoholu, ze względu na możliwość podrażnienia ujść gruczołów łojowych (porów), stymulując je do większego wydzielania. Takich preparatów unikać powinny szczególnie osoby mające skłonność do pękających naczynek, czyli teleangkiektazji. W przypadku cery dojrzałej polecane są peelingi enzymatyczne, które są zdecydowanie bardziej delikatne dla skóry. Po umyciu i osuszeniu skóry twarzy można zastosować tonik bogaty w składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym między innymi: alanotinę, pantenol, kwas hialuronowy bądź ceramidy roślinne (np. Iwostin Sensitia – nawilżający tonik kojąco-oczyszczający, Eucerin DermatoCLEAN – tonik).

Ochrona przed słońcem

    Na dzień w okresie wiosenno-letnim wskazane są lekkie kremy o działaniu nawilżającym (np. Iwostin Sensitia – krem nawilżający do twarzy). Gdy promieniowanie słoneczne jest intensywne, należy dobierać kremy ochronne zawierające filtry, głównie SPF 25, 30 zaś kiedy słońce świeci dość mocno, wówczas SPF 50 (np. SVR 50 Compact Ochrona przeciwsłoneczna, Eucerin – fluid matujący do twarzy SPF 50+). Osoby z widocznym rumieniem oraz naczynkami powinny unikać silnego promieniowania UV ze względu na możliwość pogłębiania się zmian. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty ochronne przeznaczone wyłącznie do tego rodzaju cery (np. SVR Rubialine SPF 50 – wysoka ochrona przeciwsłoneczna).

Ochrona przed mrozem

    W okresie zimowym wyjątkowo ważna jest odpowiednia ochrona przed mrozem, dlatego wskazane są kremy półtłuste bądź tłuste, które tworzą swoistą barierę ochronną (np. Iwostin Sensitia – krem tłusty, Iwostin Sensitia – krem ochronny z lipidami na zimę). W przypadku cery dojrzałej w ciągu dnia należy skupić się głównie na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznym, zaś kremy bogate w składniki odżywcze oraz regenerujące należy aplikować jedynie na noc, bowiem pełna regeneracja odbywa się właśnie w nocy. Krem na noc powinien zawierać składniki aktywne, które pobudzają naturalne procesy odnowy komórkowej, wpływając tym samym na polepszenie ogólnego stanu skóry.

Substancje dobre dla skóry

    Wyjątkowo pozytywny wpływ na skórę mają między innymi:

  • retinol (jedna z postaci witaminy A) – pobudza skórę do odnowy, wspomaga syntezę kolagenu;
  • witamina C – silny antyutleniacz, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz przyspiesza regenerację naskórka;
  • kwas hialuronowy – posiada wyjątkowe zdolności do wiązania wody w naskórku, przywracając tym samym prawidłowy stopień nawilżenia;
  • algi morskie – wpływają na poprawę elastyczności oraz jędrności;
  • fitohormony – poprawiają nawilżenie, koloryt skóry oraz elastyczność skóry;
  • koenzym Q10 – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy;
  • wyciągi roślinne.

    Popularnie stosowanymi składnikami kremów do cery dojrzałej są wyciągi roślinne. Powszechnie stosowane są ekstrakty z aloesu, rumianku, jak również z arniki górskiej oraz kasztanowca. Arnika i kasztanowiec szczególnie polecane są dla cery naczynkowej, bowiem ich podstawową funkcją jest uszczelnianie drobnych naczynek krwionośnych, które z wiekiem ulegają osłabieniu.

Skóra wokół oczu, szyja, dekolt

    Należy również zwracać uwagę na odpowiedni dobór kremów przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu. Skóra wokół oczu wymaga zwykle głębokiego nawilżenia oraz natłuszczenia, ze względu na małą ilość gruczołów łojowych. W tym celu polecane są preparaty z zawartością kwasu hialuronowego, który skutecznie zatrzymuje wodę w naskórku (np. Eucerin HYALURON-FILLER – krem wypełniający zmarszczki pod oczy SPF 15, Iwostin Re-Actin – przeciwzmarszczkowy krem pod oczy).
    Wspomagająco można stosować maseczki do twarzy, jak również na szyję oraz dekolt, wymagające także troskliwej opieki. Skóra w tych miejscach jest cienka i delikatna, dlatego chociaż raz w tygodniu powinno się nakładać na nie odżywczą maseczkę na około 15-20 minut. Po upływie tego czasu nadmiar maseczki wklepuje się delikatnie w skórę.

Cierpliwość i systematyczność

    Odpowiednio dobrane kremy przeciwzmarszczkowe odżywią oraz zapewnią optymalne nawilżenie głębszych warstw skóry. Należy je stosować regularnie, bowiem proces odnowy jest zwykle długotrwały (np. Eucerin HYALURON-FILLER – krem wypełniający zmarszczki na noc, Iwostin Re-Actin – przeciwzmarszczkowy krem na noc). W dbaniu o cerę dojrzałą bardzo ważna jest systematyczność. Efekt działania kremów oraz masek może być widoczny jedynie przy regularnym ich stosowaniu.

Magdalena Burian
dermokonsultantka
Publikacja: wrzesień 2013

 

powrót