Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Starzenie się skóry

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Starzenie się skóry

Starzenie się skóry

    Starzenie się skóry jest wypadkową dwóch procesów: starzenia genetycznego i zewnątrzpochodnego. Procesy te, wbrew pozorom zaczynają się bardzo wcześnie. Na ogół przyjmuje się, że „początkiem” okresu starzenia jest zakończenie etapu dojrzewania hormonalnego organizmu.

    Około 30 roku życia zaczynają też być widoczne zmiany związane z działaniem:

  • suchego, klimatyzowanego powietrza,
  • dymu nikotynowego ,
  • zanieczyszczeń środowiska,
  • stresu.

    Skóra bardzo często staje się nadwrażliwa, czego powodem jest uszkodzenie płaszcza ochronnego naskórka przy jednoczesnym pogorszeniu możliwości jego regeneracji. Najwyraźniejszy spadek formy widać zazwyczaj wokół oczu i na czole, a u niektórych osób także w okolicach nosa i ust oraz na dole twarzy. Do nawyków pielęgnacji w tym okresie powinno się włączyć krem ochronny z filtrami UV i substancjami antyutleniającymi (przeciwko wolnym rodnikom). Ochrona skóry przed działaniem promieni UV i wolnych rodników, zapobiega przyspieszonemu starzeniu się skóry i przedwczesnemu pojawianiu się cech starzenia słonecznego.

    Wbrew panującym opiniom 40-stka, przynajmniej dla skóry nie jest przełomem. W skórze zachodzą procesy związane z fotostarzeniem, nie rozpoczął się jeszcze proces starzenia genetycznego. Jest to czas, w którym powinniśmy zacząć myśleć o przygotowaniu skóry na późniejszy okres, kiedy rozpocznie się starzenie hormonalne.
    Strukturę skóry wypełnia siatka łączących się ze sobą włókien podporowych. Podstawowym jej składnikiem jest powstający w komórkach skóry kolagen, którego kosmetycznymi metodami nie da się uzupełnić ani zastąpić. Stosowane w tym okresie kosmetyki powinny aktywizować jego produkcję i wspomagać budowę misternej konstrukcji siatki podporowej skóry. Poza samym kolagenem potrzebne są także „materiały łączące” w skórze lumikany, których z wiekiem również zaczyna brakować. Nowoczesna kosmetologia, dzięki coraz lepszemu poznaniu tych procesów, potrafi chronić skórę przed ich skutkami.

W 5 dekadzie życia rozpoczyna się okres menopauzy spowodowany obniżeniem poziomu hormonów estrogenowych. W efekcie skóra dostaje mniej bodźców stymulujących jej regenerację, zmniejsza się aktywność produkcji włókien podporowych, skóra staje się cienka i sucha, blednie, wiotczeje, traci elastyczność .
    Niedobór hormonów w organizmie mogą zrekompensować kosmetyki ze składnikami naśladującymi działanie estrogenów. Do takich związków należą zawarte w wyciągach soi „fitoestrogeny”. Proces starzenia się komórek spowalnia m.in. resweratrol , który można znaleźć w diecie oraz w niektórych kosmetykach. Resweratrol odbudowuje uszkodzone komórki i przedłuża ich życie. Chroni także przed uszkodzeniem spowodowanym UV i zapobiega przyspieszonemu starzeniu się skóry.

Artykuł sponsorowany
Materiał przekazany przez Sanofi-Aventis Sp. z o.o. – producenta dermokosmetyków IWOSTIN.
Publikacja: wrzesień 2013
 

powrót