Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Zastosowanie olejów roślinnych w kosmetyce

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Zastosowanie olejów roślinnych w kosmetyce

Zastosowanie olejów roślinnych w kosmetyce

Oleje pochodzenia roślinnego od dawna stosowane są w kosmetyce jako naturalny i skuteczny sposób na zdrowy wygląd skóry. Powszechnie występują w kremach, mleczkach emulsjach, jak również w kosmetykach kolorowych. Ich dobroczynny wpływ na skórę jest uwarunkowany między innymi zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są wyjątkowo istotnym składnikiem naskórka, będącym podstawowym budulcem tzw. cementu międzykomórkowego. Wpływają na prawidłową elastyczność i jędrność skóry, bowiem pomagają zatrzymywać wodę w naskórku, jak również chronią skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Deficyt NNKT w naskórku powoduje utratę elastyczności, skóra staje się sucha i bardziej podatna na podrażnienia. Osoby, u których występuje niedobór naturalnych substancji tłuszczowych w naskórku, często mają przesuszoną, nadwrażliwą skórę, która szybko ulega podrażnieniom pod wpływem czynników zewnętrznych, jak również nieprawidłowej pielęgnacji. Należy pamiętać, że z wiekiem zawartość NNKT w naskórku znacznie maleje, dlatego też najlepiej jak najwcześniej zadbać o to, żeby ich niedobór nie wpłynął znacznie na strukturę oraz jędrność skóry. Regularne natłuszczanie oraz odżywianie skóry pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry, które w swoim składzie będą bogate w oleje pochodzenia roślinnego.
W kosmetykach wykorzystywana jest bogata gama olejów roślinnych, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom wpływają na poprawę kondycji skóry. Oleje powszechnie stosowane są w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, odżywczym, jak również w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej z tendencją do podrażnień i zaczerwienienia spowodowanego nadwrażliwością pod wpływem czynników zewnętrznych.

OLEJ ARGANOWY
Powszechnie stosowanym i znanym ze swoich drogocennych właściwości jest między innymi olej arganowy, potocznie nazywanym eliksirem młodości lub płynnym złotem. Pozyskiwany jest z owoców drzewa Arganii żelaznej (Argania spinosa) rosnącej wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka, otrzymywany jest tradycyjną metodą, która funkcjonuje już od wielu lat. Tłoczony jest z nasion owoców arganii na zimno, ma konsystencję oleistą i złote zabarwienie. Jego skład jest bogaty między innymi w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, która zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry poprzez aktywną ochronę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Oprócz wspomnianej witaminy E posiada w swoim składzie także inne przeciwutleniacze, takie jak związki fenolowe oraz karotenoidy. Pomaga również w naturalny sposób odbudować ochronny płaszcz hydrolipidowy naskórka, co zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, dzięki czemu skóra nie traci swojej jędrności. Olej arganowy mimo swojej tłustej konsystencji jest szybko wchłaniany przez skórę, dzięki niemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Można go stosować bezpośrednio na skórę oraz włosy a stosowany regularnie odżywia, wygładza oraz regeneruje skórę, dlatego też jest często głównym składnikiem kremów, serum oraz balsamów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej.

OLEJ MAKADAMIA
Godnym uwagi olejem hamującym procesy starzenia się skóry jest olej makadamia, który pozyskiwany jest z orzechów drzewa Makadamia (Macadamia ternifolia) pochodzącego z Australii. Tłoczony jest na zimno, posiada jasnożółte zabarwienie i płynną konsystencję. W jego skład wchodzą między innymi niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, jak również witaminy A i E oraz witaminy z grupy B, a także antyoksydanty w postaci fenoli i składniki mineralne. Olej makadamia regeneruje, wygładza oraz zmiękcza skórę a także chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Stosowany jest powszechnie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym oraz łagodzącym podrażnienia.

OLEJ JOJOBA
Kolejnym wartym opisania olejem jest równie popularnie stosowany w kosmetyce olej jojoba pozyskiwany z ziaren wiecznie zielonego krzewu Jojoba (Simmondsia Chinensis), wywodzącego się z terenów Ameryki Środkowej. Jest to bezzapachowy płynny wosk o działaniu natłuszczającym oraz odżywczym, reguluje również wydzielanie sebum, stąd stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz tłustej. Uelastycznia i wzmacnia skórę, dlatego często stosowany jest w produktach przeznaczonych do stosowania profilaktycznie, aby zapobiec pojawieniu się rozstępów. W jego skład wchodzą między innymi kwasy tłuszczowe, witaminy E i F, fitosterole oraz skwalen, który jest naturalnym składnikiem płaszcza lipidowego skóry. Regularnie stosowany wzmacnia naturalny płaszcz ochronny skóry poprzez wzmacnianie cementu międzykomórkowego, a tym samym zapobiega przesuszaniu skóry.

OLEJ KOKOSOWY

Popularnie stosowany w kosmetykach jest również olej kokosowy pozyskiwany z miąższu orzechów palmy kokosowej. W pokojowej temperaturze przyjmuje postać stałą, wraz ze wzrostem temperatury zmienia postać na ciekłą. W związku z dużą zawartością kwasów tłuszczowych polecany jest do bardzo suchej skóry, zmiękcza i wygładza skórę, co wpływa na poprawę jej elastyczności. W swoim składzie zawiera również antyoksydanty i witaminy E, które spowalniają procesy starzenia się skóry poprzez ochronę komórek przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje również ochronne działanie przed promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych plam posłonecznych. Pozytywnie wpływa również na włosy, szczególnie polecany jest w przypadku włosów nadmiernie przesuszonych oraz zniszczonych częstymi zabiegami fryzjerskimi.

Oleje roślinne swoim bogatym, zróżnicowanym składem zapewniają skórze odpowiednią, naturalną regenerację i odżywienie co powala jej zachować zdrowy, promienny wygląd przez długi czas. Dodatek odpowiednich olejów w kosmetykach nadaje im właściwości regeneracyjne, jak również łagodzące, co sprawia że są dobrym rozwiązaniem w przypadku skóry bardzo suchej i podatnej na podrażnienia.

Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: grudzień 2016

 

powrót