Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Miód w kosmetyce

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Miód w kosmetyce

Miód w kosmetyce

Miód jest bogaty w cukry (zwłaszcza cukry proste tj. glukoza i fruktoza), aminokwasy, witaminy, mikroelementy i enzymy, dlatego też jest produktem bardzo wartościowym. Posiada właściwości prewencyjne, lecznicze, odżywcze a także wpływa upiększająco zarówno na naszą skórę, jak i włosy.

Jego odmładzające działanie zauważono i doceniono już w 3000 roku p.n.e. Starożytny Egipt uważany jest za kolebkę kosmetyki, gdyż mieszkańcy tej wysoko rozwiniętej cywilizacji przywiązywali ogromną wagę do pielęgnacji i wyglądu swojego ciała. To właśnie oni zapoczątkowali stosowanie miodu w celu zabezpieczenia skóry przed wysuszeniem oraz nadaniu jej pięknego kolorytu. Dodawano go do kąpieli, balsamów i maseczek najważniejszych Egipcjanek. Przez kolejne stulecia wzorowano się na starożytności stosując miód i tak pozostało do dziś. Współczesne wytwórnie kosmetyczne prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej skutecznych preparatów pielęgnacyjnych jednak często powracają do znanych już receptur zawierających miód i wykorzystują je w swoich wyrobach.
 

Miód występuje często w kremach, żelach do ciała czy też balsamach przeznaczonych do skóry suchej i wrażliwej. W połączeniu z proteinami mleka, czy aktywną witaminą A doskonale nawilża skórę a w dodatku utrzymuje odpowiedni poziom jej wilgotności. Działa także antybiotycznie, przyśpiesza gojenie się naskórka, łagodzi podrażnienia. Ponadto może pełnić rolę antyoksydantu, dzięki czemu zapobiega starzeniu się skóry. Poprawia jej napięcie, czyniąc ją gładką, miękką i elastyczną. Miód dodaje energii a dzięki zawartej w nim rutynie, która pozwala na lepsze wchłanianie się witaminy C wzmacnia naczynia krwionośne, polepszając ukrwienie skóry. Usuwa także martwe komórki naskórka, działa oczyszczająco, dlatego z powodzeniem może być stosowany w preparatach przeznaczonych do cery zanieczyszczonej z rozszerzonymi porami. Ten osładzający nam życie preparat dodawany jest również do szamponów i odżywek. Jego aktywne cząsteczki wnikają we włosy odżywiając i wzmacniając ich włókna. W połączeniu z cytryną bogatą w kwasy owocowe oraz witaminy wygładza strukturę włosów. Połączenie to działa też lekko rozjaśniająco, nie powodując uszkodzenia lub osłabienia kondycji włosów tak, jak przy rozjaśniaczach.
 

Kosmetyki z miodem
 

Dax Cosmetics – Sekrety urody. Maseczka odżywcza z miodem z dzikich kwiatów..
Zawiera dodatkowo olejki ze słodkich migdałów oraz komplet witamin A, E i F. Działa nawilżająco, odżywczo oraz poprawia napięcie i koloryt skóry.
Garnier – Komfort suchej skóry. Krem odżywczo - odbudowujący.
Zawiera ekstrakt z miodu akacjowego. Do stosowania na noc.
Soraya – Krem nawilżająco – regenerujący.
Zawiera miód, mleko, witaminy A i E. Zapewnia skórze głębokie nawilżenie, poprawia jej koloryt.
Farmona – Magia SPA. Wygładzający balsam do ciała.
Jest to balsam z miodem, propolisem oraz olejkiem z nasion orzecha włoskiego. Dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłania w skórę, doskonale ją nawilżając i wygładzając.
Dr Irena Eris – Lirene. Miodowy peeling drobnoziarnisty.
Usuwa zrogowaciały naskórek, nie podrażniając przy tym skóry.
Merz Spezial – Maska w piance z mlekiem i miodem.
Przeznaczona do każdego rodzaju skóry. Działa nawilżająco, regenerująco i łagodząco.
Joanna Natura – Szampon do włosów suchych i zniszczonych.
Zawiera miód i cytrynę. Regeneruje i odbudowuje zniszczoną strukturę włosa.
Ziaja – Plantica V - Miodowa odżywka do włosów.
Wyjątkowa dla włosów łamliwych i z rozdwojonymi końcówkami.
WAX – Beauty Formulas. Wosk do włosów z miodem.
Wosk ten głęboko odżywia włosy, zapobiega ich łamaniu.

Domowe mikstury z miodem

Krem odżywczo – wygładzający i ujędrniający z oliwą z oliwek
Do 100g miodu dodaj 100g oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj. Krem stosuj codziennie na noc, na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy.
Maseczka nawilżająca z mlekiem lub śmietanką
2 łyżki miodu wymieszaj z 2 łyżkami mleka lub gęstej, kremowej śmietanki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.
Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny, migdałów i płatków owsianych
1 łyżkę miodu wymieszaj z 2 łyżeczkami zmielonych migdałów i 2 łyżeczkami zmielonych płatków owsianych. Dodaj sok ze świeżej cytryny w ilości zapewniającej powstanie rzadkiej papki. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładając na oczyszczoną skórę twarzy wykonuj jej jednoczesny masaż, przez delikatne pocieranie przygotowaną papką. Po 10 minutowym masażu skóry, spłucz ją letnią wodą.
Okład nawilżająco – wygładzający dla skóry rąk i pięt
3 łyżki miodu wymieszaj z 1 łyżką soku z cytryny. Wymieszaj dokładnie i uzyskaną papkę wcieraj w skórę szorstkich pięt i dłoni.
Kąpiel relaksacyjna, uelastyczniająca i odżywiająca skórę z solą i mlekiem
Do nalanej w wannie ciepłej wody dodaj 350g soli i rozpuść ją. W naczyniu z 1 litrem ciepłego mleka rozpuść 350g miodu. Płyn wlej do wanny. Rozmieszaj lekko ręką. Czas trwania kąpieli max. 30 minut.
Odżywka wzmacniająca włosy, dodająca im jedwabistego i błyszczącego wyglądu z oliwą z oliwek
100g miodu wymieszaj z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Zwilż odżywką włosy od nasady na całej ich długości i nałóż na głowę czepek. Wcześniej nie myj włosów! Pozostaw tak na pół godziny. Po tym czasie umyj włosy zwykle stosowanym szamponem i spłucz dokładnie wodą.
Naturalny tonik rozjaśniający
Do 1 litra ciepłej wody dodaj 1 łyżeczkę miodu. Dokładnie wymieszaj. Jeśli Twoje włosy są w kolorze blond, możesz dodać sok wyciśnięty z jednej średniej cytryny. Wymieszaj. Po umyciu włosów zwykle stosowanym szamponem spłucz je wodą, a następnie przygotowanym tonikiem. Nie spłukuj ponownie wodą!

Miód – lubimy go, bo jest słodki a przy tym zdrowy. Jest doskonałym środkiem poprawiającym nasz wygląd, dlatego szukajmy go w składzie wybieranych kosmetyków lub przy odrobinie wolnego czasu pokuśmy się o przyrządzenie własnej pielęgnującej mikstury. Szczególnie jesienią, kiedy po słonecznym lecie nasze ciało domaga się regeneracji, odżywienia i nawilżenia.

Powodzenia,
Karolina Rynkowska

Publikacja artykułu: 2009 r.



 

powrót