Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Pielęgnacja cery trądzikowej

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych ze względu na charakter zmian skórnych oraz skłonność do podrażnień. Walka z trądzikiem często to nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również odpowiednio dobrane kosmetyki, które pomagają załagodzić stany zapalne oraz przywrócić zdrowy wygląd skóry.

Problemy skóry tłustej i trądzikowej
Cerę tłustą charakteryzuje zwiększona aktywność gruczołów łojowych, widoczne zmiany w postaci wykwitów trądzikowych, takich jak grudki oraz krostki. Pory są znacznie rozszerzone, co skutkuje nadmiernym przetłuszczaniem się skóry a dodatkowo w przypadku nieprawidłowej codziennej pielęgnacji może dojść do przesuszenia lub nawet odwodnienia skóry. Nadmierna suchość prowadzi zwykle do zaczopowania ujść gruczołów i pojawiają się zaskórniki. Tym samym powstają idealne warunki do namnażania się bakterii beztlenowych, między innymi takich jak rodzaj Propionibacterium Acnes, co skutkuje pojawieniem się miejscowego stanu zapalnego. Pojawia się zaczerwienienie oraz obrzęk spowodowany gromadzeniem się wydzieliny ropnej. W miarę pojawiających się zmian cera staję się dość problemowa i trudna w pielęgnacji, dlatego też ważne jest, aby w żadnym wypadku nie wyciskać ani nie rozdrapywać zmian. Jeśli do tego dojdzie, miejsce w którym wcześniej gromadziła się wydzielina ropna nie zagoi się prawidłowo i w efekcie tego pojawi się charakterystyczne zagłębienie, tzw. blizna potrądzikowa. W przypadku drobnych zmian krostkowych sytuacja jest łatwiejsza do opanowania poprzez dokładne oczyszczanie skóry oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Jeśli zmiany trądzikowe są dość zaawansowane i codzienna pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów, warto udać się do lekarza dermatologa.

Peelingi, maseczki, kremy
W przypadku skóry trądzikowej podstawą jest dokładne codzienne oczyszczanie skóry twarzy zarówno rano, jak i wieczorem przy pomocy żeli lub pianek do mycia twarzy, co pozwoli pozbyć się namiaru sebum oraz zanieczyszczeń. Ważne jest, aby produkty do oczyszczania nie zawierały drobinek peelingujących, ponieważ mogą one podrażniać ujścia gruczołów łojowych i tym samym stymulować je do większego wydzielania sebum. W przypadku zmian trądzikowych, aby pozbyć się nadmiaru martwego naskórka zamiast peelingu drobnoziarnistego polecane jest wykonywanie peelingu enzymatycznego, który jest zdecydowanie bardziej łagodny dla skóry. Po wykonanym peelingu warto zaaplikować delikatną maseczkę nawilżającą bądź oczyszczającą w zależności od aktualnych potrzeb skóry. Do cery trądzikowej oprócz maseczek polecana jest również glinka zielonka, która dokładnie oczyści skórę oraz usunie zanieczyszczenia. Dodatkowo zamiennie można stosować glinkę białą, która przeznaczona jest do pielęgnacji cery suchej oraz wrażliwej, co pozwoli w naturalny sposób odżywić skórę. W ciągu dnia, szczególnie w okresie letnim, w przypadku nadmiernego przetłuszczania się skóry, warto przemywać skórę chusteczkami oczyszczającymi albo delikatnym tonikiem, co pozwoli utrzymać optymalne pH skóry. Warto wybierać jedynie kremy o lekkiej konsystencji o działaniu nawilżającym bądź łagodzącym, które nie będą obciążały skóry i nie zablokują porów. Pod makijaż dobrze sprawdzą się kremy matujące, które ograniczą błyszczenie się skóry poprzez ograniczenie wydzielania sebum. Jeśli promieniowanie słoneczne jest intensywne, dodatkowo trzeba chronić skórę przed dłuższą ekspozycją na słońce, bowiem w przypadku gojących się zmian trądzikowych, mogą pojawić się punktowe przebarwienia. W zimie natomiast, kiedy warunki atmosferyczne nie są korzystne i może dojść do nadmiernego przesuszenia skóry, należy wybierać kremy ochronne na mróz i wiatr. Na noc natomiast najlepiej skupić się na regeneracji skóry poprzez stosowanie kremów odżywczych.

Zabiegi do cery trądzikowej
Salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów przeznaczonych do cery trądzikowej, które skutecznie wspomogą codzienną pielęgnację. Do podstawowych zabiegów pozytywnie wpływających na skórę problemową należy między innymi mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny. Mikrodermabrazja to mechaniczne złuszczanie martwych komórek wykonywane z użyciem specjalistycznego urządzenia wyposażonego w ścierające głowice pokryte kryształkami diamentu. Złuszczenie następuje stopniowo a intensywność ścierania dobierana jest indywidualnie. Mikrodermabrazja nie tylko dokładnie oczyszcza skórę, lecz także wyrównuje koloryt skóry, jak również pomaga uporać się z drobnymi bliznami potrądzikowymi. W przypadku głębokich blizn wykonuje się już zabieg laserowy, który jest bardziej inwazyjny i musi być wykonywany po konsultacji z dermatologiem. Takie zabiegi wykonuje się jedynie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ w związku z tym, że skóra jest podrażniona, może dojść do powstania przebarwień np. w wyniku dużego promieniowania słonecznego. Peeling kawitacyjny natomiast do oczyszczania skóry wykorzystuje fale ultradźwiękowe, dlatego też jest to zabieg łagodniejszy dla skóry, pozbawiony efektów ubocznych, takich jak zaczerwienienie skóry. Uzyskuje się odświeżoną i głęboko oczyszczoną skórę. Szczególnie dobrze sprawdza się ten zabieg przy oczyszczaniu porów w okolicach nosa i brody. Aby efekt był zadowalający, wykonuje się serię zabiegów. Ich ilość uwarunkowana jest stanem skóry i rodzajem zmian.

Magdalena Burian
dermokonsultantka
 

Publikacja: czerwiec 2018

powrót