Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Pielęgnacja dłoni w okresie zimowym

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Pielęgnacja dłoni w okresie zimowym

Pielęgnacja dłoni w okresie zimowym

    Okres zimowy to wyjątkowo trudny czas dla naszej skóry, ponieważ działa na nią wtedy szereg niekorzystnych czynników atmosferycznych. Szczególnie podatna na podrażnienia jest skóra twarzy oraz dłoni, ponieważ są one bezpośrednio narażone na działanie niskich temperatur. Warto w tym okresie zadbać o odpowiednią pielęgnację dłoni, aby móc cieszyć się gładką i elastyczną skórą.

Rodzaje pielęgnacji

    Podstawą zimowej pielęgnacji skóry dłoni jest odpowiednie jej odżywienie poprzez regularne stosowanie witaminowych bądź odżywczych kremów do rąk. Negatywnie na skórę dłoni wpływa częste mycie rąk oraz wykonywanie prac domowych bez rękawiczek jednorazowych. Wówczas skóra staje się szorstka, odwodniona oraz mało elastyczna. W okresie zimowym skóra dłoni wyjątkowo szybko reaguje podrażnieniem i zaczerwieniem na warunki atmosferyczne. Niskie temperatury oraz mała wilgotność powietrza powodują większą utratę wody z naskórka, co w konsekwencji prowadzi do przesuszenia skóry.
    Aby szybko zregenerować skórę dłoni, warto regularnie stosować peelingi drobnoziarniste, które skutecznie złuszczają martwy naskórek. Po wykonanym peelingu najlepiej od razu zaaplikować krem bądź maseczkę do dłoni, bowiem po peelingu substancje aktywne mają większą możliwość wniknięcia w głębsze warstwy skóry. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, można owinąć ręce folią spożywczą albo nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić maseczkę na czas około 15 minut. Najlepiej taki zabieg wykonywać wieczorem, ze względu na zwiększone o tej porze procesy regeneracyjne naskórka. W ciągu dnia należy chronić skórę dłoni przed negatywnym działaniem niskich temperatur. Ręce najlepiej myć w ciepłej a nie gorącej wodzie, bowiem gorąca woda wpływa niszcząco na warstwę lipidową naskórka. Dłonie po umyciu powinno się osuszać delikatnie a nie wycierać zbyt gwałtownie. Jeśli nie dbamy prawidłowo o skórę, wówczas szybciej się ona starzeje, pojawiają się bruzdy a także przebarwienia. W zimie wyjątkowo negatywnie na skórę wpływa mróz, który powoduje zbytnie przesuszenie naskórka, jeśli nie stosujemy żadnych ochronnych kremów do rąk. W tym okresie powinno się stosować cięższe kremy półtłuste bądź tłuste, które skutecznie chronią skórę przed mrozem, jak również przed silnym wiatrem. Nie można oczywiście zapominać o rękawiczkach, które chronią dłonie przed działaniem niskich temperatur i utrzymują ciepło. Raz na jakiś czas można moczyć dłonie w oliwie z oliwek bądź oleju słonecznikowym, dzięki temu skóra stanie się miękka i w pełni odżywiona. Można zastosować również sok z cytryny z dodatkiem niewielkiej ilości gliceryny – taka mieszanka działa nawilżająco, jak również rozjaśniająco dzięki zawartości w soku z cytryny kwasów owocowych.

Składniki preparatów do pielęgnacji skóry dłoni

    Preparaty do dłoni powinny być bogate w składniki odżywcze i silnie nawilżające. Pozytywnie na skórę dłoni wpływają między innymi takie składniki jak:
• substancje lipidowe (ceramidy), których podstawową funkcją jest uszczelnianie warstwy rogowej naskórka,
• składniki wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) m.in. mocznik, aminokwasy,
• silnie nawilżający kwas hialuronowy,
• substancje, których podstawową funkcją jest zatrzymywanie wody w naskórku (gliceryna, mocznik),
• składniki łagodzące podrażnienia m.in. alantoina, d-pantenol,
• witaminy pomagające utrzymać prawidłową gospodarkę wodną (witaminy A, H, E, prowitamina B5),
• wyciągi pochodzenia roślinnego, mające silne właściwości regenerujące,
• substancje natłuszczające, czyli popularnie stosowane masło shea oraz masło kakaowe, które dodatkowo zmiękczają naskórek,
• silikon, który chroni przed zbytnią utratą wilgoci.

    Należy zwracać uwagę na to, aby krem do rąk na okres zimowy zawierał w swoim składzie między innymi parafinę, która pozostawia na skórze tłustą warstwę, stanowiącą swoistą barierę ochronną. Bariera ta pozwala na zatrzymywanie wilgoci, co zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Zwykle takie kremy są zdecydowanie cięższe niż kremy do rąk przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Jeśli skóra jest prawidłowo nawodniona, występuje mniejsze prawdopodobieństwo jej przesuszenia a czynniki atmosferyczne nie mają tak destrukcyjnego wpływu na jej kondycję.
    Zimą wskazany jest zabieg parafinowy na dłonie, który jest wykonywany w salonach kosmetycznych, w celu zregenerowania przesuszonej skóry dłoni. Zabieg ten polega na zanurzeniu dłoni w roztopionej parafinie, a następnie zawija się dłonie folią spożywczą, nakłada bawełniane rękawiczki i pozostawia się na około 20 minut. Podczas takiego zabiegu w wyniku oddziaływania ciepła składniki aktywne lepiej przenikają przez skórę, co wpływa na jej lepsze nawilżenie oraz odżywienie. Często przed nałożeniem parafiny wmasowuje się w skórę dłoni specjalną maskę o działaniu odżywczym bądź regenerującym.

Magdalena Burian
dermokonsultantka

 

Publikacja: grudzień 2014

 

powrót