Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Dobroczynne właściwości alg - zastosowanie alg w kosmetykach

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Dobroczynne właściwości alg - zastosowanie alg w kosmetykach

Dobroczynne właściwości alg - zastosowanie alg w kosmetykach

Algi są niezwykle cennym, naturalnym składnikiem wykorzystywanym w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Są to organizmy wodne, jedno lub wielokomórkowe tworzące charakterystyczną plechę.

W kosmetyce wykorzystywane są różne rodzaje alg. Ich wybór uwarunkowany jest właściwościami danego gatunku. Pomimo zróżnicowanego składu poszczególnych gatunków alg niektóre substancje są obecne u większości z nich. Są to między innymi białka, tłuszcze, określone witaminy i składniki mineralne, węglowodany, jak również kwas alginowy, który silnie wiąże wodę. Powszechnie w algach występuje również kwas hialuronowy, substancja odpowiadająca w głównej mierze za prawidłowe nawilżenie skóry. Zawarte w algach witaminy C oraz E, wykazują silne działanie antyoksydacyjne, chronią skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Algi charakteryzują się również dość wysoką zawartością witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na skórę poprzez poprawę jej metabolizmu. Występujący w algach kwas alginowy posiada silne właściwości wiążące wodę, dzięki czemu istotnie wpływa na poprawę stopnia nawilżenia skóry. Zawartość alkoholi hydroksylowych w algach wspiera regulację pracy gruczołów łojowych.

W przemyśle kosmetycznym stosuje się algi zielone (zielenice), czerwone (krasnorosty), brązowe (brunatnice) a także mikroskopijne algi morskie, między innymi słodkowodną chlorellę oraz spirulinę, które dzięki swojemu bogatemu składowi pozytywnie oddziałują na skórę.

Chlorella (Chlorella vulgaris) to jednokomórkowa mikroskopijna alga o charakterystycznym szmaragdowozielonym zabarwieniu, które wynika z bardzo dużej zawartości chlorofilu. Zawiera ona sporo składników mineralnych, aminokwasów oraz witamin, w tym wyjątkowo dużo witaminy B12. Poprzez neutralizowanie wolnych rodników chlorella wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Jest również bogatym źródłem beta-karotenu, który wykazuje działanie ochronne przed oddziaływaniem promieniowania UV.

Spirulina (Spirulina platensis) z kolei to alga o niebieskozielonym zabarwieniu. Jest zaliczana do sinic. Jej charakterystyczną cechą jest spiralny kształt, któremu zawdzięcza nazwę. Spirulina jest bogata w białko, witaminy, związki mineralne, antyoksydanty. Zawarte w niej aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na procesy regeneracyjne skóry i w efekcie na polepszenie jej elastyczności i jędrności.

Zielenice występują często w kosmetykach o działaniu oczyszczającym. Dzięki zawartości kwasu alginowego pomagają w pozbyciu się toksyn. Zawarty w nich jod pomaga w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Zawartość kwasu γ-linolenowego działa na skórę przeciwzapalnie. Ponadto kwas γ-linolenowy jest również składnikiem naturalnie występującym w cemencie międzykomórkowym wpływa więc na poprawę struktury naskórka.

Z bardziej złożonych alg znane są między innymi krasnorosty oraz brunatnice, które wykorzystywane są zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak również spożywczym.
Krasnorosty działają przeciwzapalnie i oczyszczająco. Pozyskuje się z nich między innymi agar, stanowiący pożywkę do hodowania bakteryjnych kultur w laboratoriach. Są częstym składnikiem maseczek do pielęgnacji twarzy, bowiem działają nawilżająco oraz łagodząco na skórę. Wykazują również działanie oczyszczające, dlatego wskazane są do cery trądzikowej.

Brunatnice charakteryzują się bardzo wysoką zawartością kwasu alginowego. Jego sole (alginiany) stosowane są często jako składnik zagęszczający w kosmetykach takich jak żele pod prysznic, mydła, maseczki, szampony. Stosowane są w kosmetykach o działaniu ujędrniającym oraz modelującym sylwetkę, mają również działanie odmładzające. Kwas alginowy ma właściwości pobudzające mikrokrążenie oraz pomaga w usuwaniu toksyn, dlatego stosowany jest także w kosmetykach antycellulitowych.

W związku z tym, że składniki zawarte w algach wyjątkowo dobrze wchłaniają się przez skórę, wykorzystywane są w różnego rodzaju preparatach do pielęgnacji skóry. Naturalne algi dostępne są w postaci sproszkowanej bądź w tabletkach, jednak do celów kosmetycznych stosuje się już algi przetworzone, w postaci ekstraktów. Algi morskie wchodzą w skład kosmetyków przeznaczonych szczególnie do pielęgnacji cery dojrzałej, jak również dla skóry z pojawiającymi się pierwszymi oznakami starzenia. Są ważnym składnikiem obecnym w kremach oraz w maseczkach o działaniu przeciwzmarszczkowym oraz silnie regenerującym, które najlepiej stosować na noc, bowiem wówczas zachodzą pełne procesy regeneracyjne naskórka. Wpływają pozytywnie na metabolizm naskórka poprzez odpowiednie dotlenienie oraz pobudzenie regeneracji komórek. W związku z właściwościami oczyszczającymi poprzez usuwanie toksyn z organizmu są stosowane jako składnik preparatów do odchudzania, jak również wzbogaca się nimi preparaty antycellulitowe oraz modelujące sylwetkę. Powszechnie stosowane są w produktach do pielęgnacji włosów, bowiem ich zawartość wpływa na prawidłowe odżywienie oraz nawilżenie włosów. Odpowiadają także w dużej mierze za ochronę struktury włosów przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed czynnikami chemicznymi, które powodują przesuszanie włosów oraz ich matowienie.
Algi są bardzo wartościowym składnikiem wielu kosmetyków. Warto korzystać z ich dobroczynnych właściwości.

Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: marzec 2017

 

powrót