Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia
Wiosna to doskonała pora roku, aby wprowadzić do życia pewne zmiany. Jest to odpowiedni czas na dodanie energii oraz oczyszczenie organizmu, który potrzebuje regeneracji po zimie. Do życia budzi się świat przyrody, a na naszych stołach coraz częściej zaczynają gościć młode warzywa i owoce.
Dieta wiosenna nazywana jest nowalijkową, gdyż jej głównymi składnikami są nowalijki czyli wczesnowiosenne produkty roślinne. Taki sposób odżywiania jest dobrym sposobem na pozbycie się kilku zbędnych kilogramów, które pozostały nam po zimie. Dieta wiosenna jest lekkostrawna, zdrowa, kolorowa i bardzo przyjemna, a posiłki wchodzące w jej skład są lekkie, bogate w składniki mineralne i witaminy oraz w błonnik pokarmowy, regulujący naszą przemianę materii.
Taki sposób odżywiania doda nam energii, witalności i pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy. Warto jednak zapamiętać, że ze względu na ten wyjątkowo wymagający czas dla naszego organizmu tzn. przejścia z zimy do wiosny, nasza dieta nie może być bardzo ograniczona, ponieważ w tym okresie nasz organizm wymaga zdrowego i dużego zastrzyku energii.
Dieta nowalijkowa jest zalecana nie tylko w okresie wiosny, jednak możliwość bezproblemowego zdobycia produktów wchodzących w jej skład daje jej popularność i przewagę akurat o tej porze roku.
Wiosenna dieta bazuje głównie na rzodkiewce, sałacie, szczypiorku, ogórkach, pomidorach, papryce, kiełkach, selerze, koperku, młodych burakach, natce pietruszki, cykorii, kalafiorze, brokułach, kalarepie oraz cebuli. Do jadłospisu dołącza się także niektóre owoce m.in. jabłko, banan czy mandarynkę. Niezbędnymi produktami diety są nabiał, ryby, drób, ciemne pieczywo, kasze i brązowy ryż. Układając jadłospis z wymienionych składników podczas stosowania diety nowalijkowej, nie tylko zgubimy kilka kilogramów, ale także doda nam ona energii oraz sił.
Podczas diety wiosennej należy spożywać 5 posiłków dziennie, w miarę możliwości o tej samej porze dnia. Łączna wartość energii powinna wynosić 1300 – 1500 kalorii. Ostatni posiłek należy spożyć cztery godziny przed snem. Istotne jest także wypijanie od 1,5 – 2 litrów wody mineralnej niegazowanej, herbat ziołowych lub owocowych. W okresie stosowania diety należy zrezygnować ze słodyczy. Z menu wykluczamy również tłuste wędliny, mięso oraz produkty przetwarzane czyli produkty z torebek i puszek. Należy także, ograniczyć ilość potraw smażonych. Wskazane byłoby przygotowywanie potraw na parze, pieczonych czy gotowanych. Ograniczyć powinno się używanie soli i przypraw wielowarzywnych, gdyż sól zatrzymuje wodę w organizmie.
Dieta wiosenna jest bardzo zdrowa, więc w związku z tym możemy ją stosować przez kilka tygodni. Warto zapamiętać, że jeśli będziemy przestrzegać zasad diety możemy zgubić nawet do 1 kilograma tygodniowo.
Szczypiorek – posiada właściwości bakteriobójcze, poprawia przemianę materii w organizmie. Zawiera karoten, składniki mineralne m.in. magnez, żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B i witaminę C.
Rzodkiewka – posiada działanie żółciopędne, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Jest bogata w błonnik oraz zawiera witaminy i minerały, dzięki czemu ma działanie ochronne dla organizmu, zapobiega wypadaniu włosów i pojawianiu się zmarszczek.
Sałata – jest bogatym źródłem kwasu foliowego, szczególnie ważnego dla kobiet w ciąży, ponadto zawiera błonnik, który wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm.
Ogórek – działa moczopędnie, ma bardzo mało kalorii przez co jest niskoenergetyczny.
Pomidor – jest bardzo bogatym źródłem witaminy C, potasu, który wspomaga pracę mięśnia sercowego i obniża ciśnienie krwi oraz likopenu działającego przeciwnowotworowo. Ponadto ma działanie moczopędne.
Pietruszka zielona – w jej składzie znajdują się minerały, kwas pantotenowy, kwas foliowy oraz witaminy A i C, które są silnymi przeciwutleniaczami. Posiada działanie ochronne dla układu krążenia oraz właściwości moczopędne. Ważne podkreślenia jest to, iż osoby, które mają kłopoty z nieświeżym oddechem żując zieloną pietruszkę, łagodzą objawy.
Seler – zawiera bardzo dużą ilość witaminy C. Wspomaga trawienie, ma działanie oczyszczające, pomaga przy zaparciach. Możemy dodawać go do zup, sałatek czy surówek.
Cykoria – jest bogatym źródłem błonnika, potasu i witaminy C. Wspomaga oczyszczanie nerek i wątroby z toksyn, pobudza rozwój mikroflory w jelitach oraz reguluje poziom cukru we krwi.
Rzeżucha – ma działanie moczopędne. Zawiera duże ilości witaminy C oraz składników mineralnych takich jak żelazo, magnez i jod.
Dieta odpowiednio dobrana pomoże nam pokonać przesilenie wiosenne oraz doda nam energii, optymizmu i witalności. Dieta wiosenna powinna składać się z 5 posiłków czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Super rozwiązaniem byłoby trzymanie się tych samych godzin posiłków. Znając specyfikę i tempo obecnego życia jednak z tym jest różnie i nie zawsze udaje się nam tak przystosować plan każdego dnia, aby znaleźć czas na posiłek o właściwej porze. Możemy wtedy połączyć niektóre posiłki lub zamienić kolejność.
Przykładowe śniadania
Przykładowe drugie śniadania:
Przykładowe obiady:
Przykładowe podwieczorki:
Przykładowe kolacje:
Ważnym elementem wiosennej metamorfozy i dobrego samopoczucia jest aktywność fizyczna, która przyspiesza przemianę materii i pomaga nam uzyskać szczupłą sylwetkę. Kiedy dzień staje się coraz dłuższy, mamy więcej możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zapamiętać należy, że aby trening przyniósł oczekiwane efekty, powinniśmy ćwiczyć 3 razy w tygodniu przynajmniej przez 30 minut. Ćwiczenia fizyczne, które powinniśmy wprowadzić w tryb naszego dnia to np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy aerobik. Intensywność oraz dobór ćwiczeń jest zależna od organizmu. Jeśli nie lubimy ćwiczyć, możemy wybrać taką formę aktywności fizycznej, która będzie dla nas przyjemna, może to być spacer czy szybki marsz.
Tak więc, czas zacząć wiosenne porządki. Powodzenia!
Julia Podlipniak
dietetyk
data publikacji: 2013